НЕПРАВДА: Громадяни Вануату заробляють більше, ніж українці | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Громадяни Вануату заробляють більше, ніж українці

16 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1367

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюється пост, у якому порівнюють мінімальну зарплату острівної країни Вануату з мінімальною зарплатою в Україні і стверджують, що жителі Вануату на бананах і туристах заробляють більше, ніж жителі держави з викопними ресурсами, лісом, нафтою та газом.

Пояснюємо, чому не можна порівнювати добробут у різних країнах за номінальними мінімальними зарплатами:

Міжнародні порівняння рівня добробуту здійснюються за паритетом купівельної спроможності

Номінальні цифри наведені в цілому правильно. Номінальна мінімальна зарплата у Вануату за 2019 рік (останні наявні дані про підвищення) становила 220 вату за годину ($1,59 за годину в доларовому еквіваленті), або близько 29540 вату на місяць (близько $260 на місяць в доларовому еквіваленті). Номінальна мінімальна зарплата в Україні за 2019 рік становила 25,13 грн за годину ($1 за годину в доларовому еквіваленті), або 4173 грн (близько $163 на місяць в доларовому еквіваленті).

Утім, для міжнародних порівнянь рівня добробуту доцільно використовувати показники за паритетом купівельної спроможності, які враховують не лише номінальні розміри зарплат, а й реальну купівельну спроможність тієї чи іншої валюти. Тому що, навіть якщо перевести зарплату в долари, за однакову кількість доларів можна купити різну кількість однакових товарів і послуг в різних країнах. 

Так, за паритетом купівельної спроможності, мінімальна зарплата у Вануату за 2019 рік становить близько $276 на місяць, а в Україні – $588 на місяць

Мінімальна зарплата – поганий показник для загальної оцінки добробуту населення.

  • Вона встановлюється адміністративно – і не завжди відображає реальні економічні умови в економіці в цілому.
  • Кількість громадян, які отримують мінімальну зарплату обмежена і значно залежить від розмірів державного і бюджетного секторів, а також від розмірів тіньового сектору економіки.

Тому доцільніше порівнювати середні зарплати. Але через брак та недоліки даних, для міжнародних порівнянь рівня добробуту населення прийнято використовувати ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності.

Для міжнародних порівнянь рівня добробуту прийнято використовувати ВВП на душу населення за ПКС

Насправді Вануату – значно бідніша країна, ніж Україна. У 2019 році її ВВП на душу населення по паритету купівельної спроможності становив $3 273, що складає лише 24,5% від українського показника ($13 341).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний