НЕПРАВДА: Ілля Мечников стверджував, що вакцина непотрібна і небезпечна

НЕПРАВДА: Ілля Мечников стверджував, що вакцина непотрібна і небезпечна

31 Липня 2021
FacebookTwitterTelegram
1385

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють хибну інформацію про COVID-19 і вакцинацію проти нього. Користувачі соцмереж стверджують, що:

  • Ілля Мечников був противником вакцинації, одного разу він сказав: «Здоровому організму вакцина не потрібна, а для хворого вона небезпечна».
  • Користь від вакцинації мінімальна і не буде тривати довго.
  • Для зниження ризику зараження COVID-19 достатньо лише зміцнювати імунну систему природнім шляхом.
  • Прем’єр-міністр Ізраїлю визнав, що ізраїльтяни є світовою лабораторією для «експериментального лікування».
  • Керівники і члени правління Pfizer заявили, що не застосовували на собі власної вакцини.
  • Білл Гейтс не щепився вакциною від COVID-19, але закликає інших зробити щеплення для скорочення населення планети.

Утім, жодна з тез користувачів Facebook не відповідає дійсності.

Цитата Іллі Мечникова

У відкритих джерелах немає цього висловлювання Іллі Мечникова.

Ба більше, саме висловлювання протирічить діяльності та поглядам вченого. Ілля Мечников (1845 – 1916) — зоолог та мікробіолог, лауреат Нобелівського премії в галузі фізіології та медицини, вважається «батьком» теорії клітинно-опосередкованого імунітету, одним із засновників імунології. 

Він не вважав вакцинацію неефективним або небезпечним методом. Так, у 1886-1887 роках він очолював Одеську бактеріологічну станцію, яка наслідувала ідеї Луї Пастера, французького вченого, винахідника вакцин проти сказу і сибірської виразки, та спеціалізувалася на розробці вакцин. «…Мною разом з двома моїми колишніми учнями було задумано влаштувати в Одесі бактеріологічну лабораторію для відкритих у той час Пастером щеплень проти сказу, сибірської виразки та ін.», — пише про той період вчений у своїх спогадах. А з 1888 року і до кінця життя Ілля Мечников працював у паризькому Інституті Пастера, який теж займався створенням вакцин проти різних інфекційних захворювань. 

Ілля Мечников писав про те, як він переконував пацієнтів у необхідності щеплень проти сказу під час роботи в Одеській бактеріологічній станції: «Привели до нас дівчинку. Вона була до того перелякана, що дозволила зробити укол. Проходить день. Потрібно робити другий укол. Її немає. Послали шукати. Наступного дня її знаходять і приводять до станції. Я питаю: “Ти чому вчора не прийшла?”. Мати за неї відповідає: “Уколів боїться”. Я витягнув з кишені цукерки і подав їх дитині. На душі важко: розумію, що ні мати, ні дівчинка не розуміють нічого. Прийшли з неохотою. Дівчинка після першого уколу бігає. Мати думає: дитина одужала. А я кажу: “Ви повинні пояснити вашій дитині, що якщо вона не хоче померти, то нехай приходить до нас вчасно, і ми її в образу не дамо. З укусом скаженого собаки жартувати не можна. Треба поспішати, поки отрута не досягла мозку. Вчора ви не прийшли, ще б пара днів, і нічого б не врятувало її. А ​​уколу не потрібно боятися“. Сльози. “Ну, – думаю, – тепер все буде добре”. І я з великою радістю пішов працювати, розуміючи, що все, що ми робимо, комусь потрібно”.

Окрім роботи в лабораторіях і дослідницьких центрах, Ілля Мечникова за своє життя опублікував кілька наукових і науково-популярних праць. У них він теж говорить про переваги імунізації завдяки медичним препаратам. Наприклад, у книзі “Етюди про природу людини” (вперше опублікована в 1903 році) він згадує сироватки (сироватка, як і вакцина, формує імунітет, але відрізняється за механізмом дії та тривалістю) від дифтерії та правця: “Протидифтерійна сироватка, яка увійшла у вжиток уже більше 14 років тому, витримала усілякі випробування і остаточно виявила свої профілактичні та лікувальні властивості. Якщо ще бувають випадки смерті від дифтерії, то це найчастіше пояснюється занадто пізним або недостатнім лікуванням. Застосування протидифтерійної сироватки звело смертність від дифтерії з 50% і навіть 60% до 12-14%. Якщо врахувати, скільки дітей врятували цим способом, то їх число виявилося би дійсно вражаючим.

<…>

Сироватка від правця не може вилікувати вже існуючий правець, але надає безцінну послугу в запобіганні цієї жахливої ​​хвороби. Під час нинішньої жахливої ​​світової війни (мається на увазі Перша світова війна, уривок був доданий у більш пізній редакції — ред.) було багато випадків правця серед військових, рани яких були забруднені землею або гноєм. Але варто було ввести запобіжні щеплення для всіх поранених взагалі — і число випадків захворювання на правець відразу знизилось у вражаючих масштабах. Дуже поширений на початку війни, згодом правець став вкрай рідкісним».

А в праці «Несприйнятливість в інфекційних хворобах» (1901) Ілля Мечников робить історичний огляд різних способів імунізації та висловлює свою підтримку Луї Пастеру, винахіднику вакцин: «Його дослідження призвели до відкриття двох основних положень: по-перше, послаблення вірусів, та, по-друге, запобіжні властивості ослаблених мікробів <…> Через кілька років стало загальноприйнятим, що послаблення вірусів так само, як і вакцинація ослабленими мікробами — справжні факти, які відтепер жодним чином не можна більше спростовувати і які мають перейти у сферу остаточно встановлених істин» 

Крім того, у цій же книзі він неодноразово згадує про ефективність різних вакцин. Ось кілька уривків: «Коли вакцини та здійснення віспощеплення є якісними, профілактична дія є безсумнівною. Цілком це доводять дані, зібрані за багато років і в багатьох країнах <…> На закінчення можна сказати, що щеплення коров’ячою віспою є цінним способом для запобігання однієї з найнебезпечніших інфекційних хвороб. <…> Дійсно, все говорить на користь щеплень вбитими тифозними культурами. Статистичні дані взагалі сприятливі: небезпека профілактичних щеплень взагалі не існує або є зовсім незначною».

Таким чином, Ілля Мечником не міг бути противником вакцинації, оскільки неодноразово її підтримував, а також впроваджував ідеї Луї Пастера щодо вакцинації в Російській імперії.

Щодо непотрібності вакцин для здорових людей та їхньої небезпечності для хворих, то це хибне твердження, що не відповідає сучасним науковим даним про переваги вакцинації. Навіть здорова людина, яка інфікувалася небезпечним вірусом чи бактерією, може тяжко перенести хворобу або померти. Тому вакцини потрібні здоровим для уникнення можливих ускладнень. Групам ризику (людям похилого віку або людям з супутніми захворюваннями) вакцина теж потрібна, оскільки ці люди складніше переносять хвороби. Щороку вакцинація рятує мільйони життів від смерті та наслідків тяжких хвороб. Ці твердження справедливі і для вакцин проти COVID-19.

Зміцнення імунітету та профілактика COVID-19

Cильна імунна система не є завадою інфікування SARS-CoV-2. Все ж розвиток міцної імунної системи може підтримувати організм у ході боротьби з вірусом у разі зараження. 

Хоча і здоровий спосіб життя зміцнює імунну систему, цього недостатньо для повного захисту проти SARS-CoV-2 — нового вірусу, незнайомого для людського організму. Люди, які не не перехворіли на COVID-19 і не вакцинувалися від нього, не мають необхідного імунітету для боротьби з ним. А імунітет, набутий унаслідок захворювання на COVID-19, є тимчасовим і поступово знижується через кілька місяців після одужання. 

Дотримуючись здорового способу життя, люди не повинні ігнорувати інші профілактичні заходи. Так, ефективною профілактикою зараження COVID-19 є соціальна дистанція, безконтактне привітання, гігієна рук, носіння масок тощо. 

Вакцинація — це теж профілактичний захід. Її користь є доведеною. Переваги вакцинації значно перевищують можливі ризики від її застосування. Щодо тривалості дії вакцини проти COVID-19, то вчені ще досліджують це питання. Поки зарано казати, скільки місяців або років буде діяти вакцинний імунітет.

Водночас слід пам’ятати, що вакцинація — це не лише індивідуальне, але і суспільне питання. Одна людина може легко перенести COVID-19, однак протягом періоду захворювання може заразити інших людей, для яких хвороба може мати тяжкі наслідки. 

Pfizer та Ізраїль

Ізраїль дійсно називали світовою лабораторією, однак слід враховувати контекст цих висловлювань. Колишній прем’єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу, виступаючи 27 січня 2021 року на Всесвітньому економічному форумі, сказав: «Ізраїль може бути світовою лабораторією для колективного імунітету або дуже наблизитися до колективного імунітету, оскільки ми маємо ефективну систему розподілу» (“Israel could serve as a world laboratory for herd immunity or something approaching herd immunity very quickly, because we have efficient distribution system”). 

Схоже висловлювання належить Альберту Бурлі, головному виконавчому директору і голові правління Pfizer. 27 лютого 2021 року в інтерв’ю для каналу NBC News він сказав наступне: «Сьогодні Ізраїль став світовою лабораторією, оскільки вони користуються лише нашою вакциною, і вони вакцинували велику частину населення. Завдяки цьому ми можемо вивчати як економічні показники, так і показники охорони здоров’я» (“Israel has become the world’s lab right now because they are using only our vaccine at this state and they have vaccinated a very big part of their population. So we can study both economic and health indexes”).

В обох випадках вираз «світова лабораторія» вживають у переносному значенні. Автори висловлювань мають на увазі, що Ізраїль може стати успішним прикладом країни, що швидко вакцинувала більшість свого населення проти COVID-19. Ізраїль почав кампанію вакцинації 19 грудня 2020 року, застосовує виключно вакцину Pfizer-BioNTech, і має одні з найвищих показників вакцинації у світі. «Стати світовою лабораторією» у даному випадку означає можливість першими продемонструвати переваги вакцинації від COVID-19.

Вакцина проти COVID-19 розробки Pfizer-BioNTech — безпечна і ефективна. Вона також демонструє ефективність проти зараження новими штамами коронавірусу, як-от штамом Delta, та проти можливих ускладнень при захворюванні. 5 липня 2021 року Міністерство здоров’я Ізраїлю оновило дані про ефективність вакцини Pfizer-BioNTech: через поширення штаму Delta ефективність проти зараження впала до 64%, а ефективність проти ускладнень та госпіталізації при захворюванні — до 93%.

Представники компанії Pfizer не заявляли, що не застосовували або не збираються застосовувати на собі власну вакцину проти COVID-19. Наприклад, Альберт Бурла повідомив 10 березня 2021 року, що отримав другу дозу вакцини Pfizer-BioNTech.

Раніше ми спростовували фейк про те, що Альберт Бурла зі своїми співробітниками не змогли приїхати в Ізраїль через відсутність вакцинації. Насправді візит відклали, оскільки не всі члени команди пройшли повну імунізацію, тобто отримали лише першу дозу вакцини від COVID-19.

Білл Гейтс і теорії змови

VoxCheck раніше спростував теорії змови, пов’язані з діяльністю Білла Гейтса. Він говорив не про скорочення населення Землі, а про скорочення приросту населення в результаті покращення життєвих умов у найбідніших країнах світу

У бідних країнах жінки народжують більше дітей, ніж в багатих. Таким чином вони збільшують шанси мати дорослих нащадків, оскільки в цих країнах високі показники дитячої смертності та низьки показники соціального захисту. На думку Білла Гейтса, доступні та якісні медичні послуги, як-от вакцинація, здатні зменшити дитячу смертність. Крім того, боротьба з бідністю та зростання доходів теж призводять до зменшення фертильності. У розвинутому суспільстві потреба народжувати більше дітей зникне. 

Щодо вакцинації, то Білл Гейтс отримав першу дозу вакцини проти COVID-19 22 січня 2021 року.

Допис Білла Гейтса у Twitter після вакцинації, 22 січня 2021 року

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний