НЕПРАВДА: Ініціатива USAID змусить українських фермерів постійно купувати насіння у транснаціональних корпорацій — Остап Стахів

НЕПРАВДА: Ініціатива USAID змусить українських фермерів постійно купувати насіння у транснаціональних корпорацій — Остап Стахів

16 Лютого 2023
FacebookTwitterTelegram
741

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Український блогер Остап Стахів заявив, ніби Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) спільно з компанією Bayer безкоштовно передадуть українським фермерам генномодифіковане насіння моркви. Наступного року насіння з плоду не буде, тож фермери будуть змушені знову його купувати. Так корпорація зможе контролювати фермерів і вирішувати, кому продавати зерно, а кому ні, спричиняючи голод у різних куточках світу. Блогер стверджував, що USAID лобіює інтереси транснаціональних корпорацій та під час війни заводить в Україну міжнародні компанії.

Утім, це неправда.

19 січня у рамках ініціативи USAID «Стійкість сільського господарства в Україні» (AGRI-Ukraine), яка була започаткована для пом’якшення продовольчої кризи, загостреної внаслідок російської агресії проти України, компанія Bayer безкоштовно надала насіння моркви для 25000 домогосподарств і фермерів у деокупованих областях. Також 12 липня агентство у співпраці з асоціацією «Ягідництво України» доставило насіння овочів українським аграріям у 11 областей

Компанія Monsanto, яку у 2016 році купила компанія Bayer, виробляє в Україні та імпортує в Україну насіння тільки традиційної селекції. Згідно з законом «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів», промислове виробництво та введення в обіг ГМО, а також продукції, виробленої із застосуванням ГМО без внесення її до державного реєстру, заборонене. Окрім випадків, коли селекція генномодифікованих культур має науковий інтерес і проводиться на базі лабораторій дослідних інститутів Національної академії наук України (НАНУ).

Сорти рослин із застосуванням ГМО повинні відповідати вимогам біологічної та генетичної безпеки. Станом на 7 лютого 2023 року у Державному реєстрі ГМО не було зареєстровано жодної генномодифікованої рослини або сорту. Хоча через прогалини в законі українські аграрії все ж засівають поля генномодифікованими рослинами. 

Заява, нібито з генномодифікованих рослин не можна отримати насіння, неправдива. Адже генномодифіковані культури дають насіння, яке в подальшому можна садити. Утім, при купівлі такого насіння фермери укладають контракти з агрокомпаніями та підписують угоду про закупівлю нового насіння щороку, а не зберігають насіння зі своїх посівів для посадки наступного року. Це положення контракту є обов’язковим, адже покоління зібраного насіння не буде рівномірно містити всі бажані генетичні ознаки вихідного насіння. 

Наразі у світі дозволено вирощувати 32 генномодифіковані культури, однак серед них немає моркви. Зокрема компанія Bayer вирощує генетично модифіковані сорти ріпаку, кукурудзи, бавовника, сої та кабачків. Але вирощування та імпорт відбувається відповідно до законодавства конкретної країни.

Заява про те, що USAID під час війни заводить транснаціональні компанії в Україну, не відповідає дійсності. Адже німецька компанія Bayer розпочала діяльність в Україні ще в 1992 році.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний