Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook
2 квітня в YouTube опублікували відеоінтерв’ю з Маріанною Вишемірською. 9 березня 2022 року вона знаходилася в пологовому будинку в Маріуполі, що потрапив під обстріл. Вона стала відомою завдяки фото, яке зробили фотокореспонденти Associated Press під час евакуації з цього пологового будинку.
Користувачі соцмереж, посилаючись на уривки з цього інтерв’ю, стверджують, що:
- Маріанна нібито підтвердила, що пологовий будинок зайняли українські військові.
- ЗСУ відбирали їжу у вагітних.
- Авіанальоту на пологовий будинок не було, адже ніхто не чув роботу літаків.
- Маріанну навмисно знімали журналісти, незважаючи на її відмову від зйомки. Причому оператори з’явилися на місці обстрілу одразу.
- Інтерв’ю доводить, що бомбардування пологового будинку було українською постановкою.
Однак слова Маріанни Вишемірської вирвали з контексту, її інтерв’ю не доводить російську версію “про постановочність бомбардування пологового будинку”. Крім того, невідомо, чи було це інтерв’ю записано під тиском, адже відео записували російські пропагандисти.
Нагадуємо, що 9 березня росія обстріляла пологовий будинок у Маріуполі. VoxCheck раніше спростовував фейки про те, що українські військові нібито влаштували провокацію та необгрунтованого звинуватили росію. Насправді ж сам Сергій Лавров, голова МЗС рф, визнав, що росія навмисно обстріляла будинок.
Маріанна Вишемірська, 9 березня 2022 року, Маріуполь
Інтерв’юери
Слід звернути увагу, хто брав відеоінтерв’ю в Маріанни Вишмерської. Це Денис Селезньов, донецький блогер та прибічник “ДНР”, та Кристина Мельникова, російська воєнна журналістка. Російське медіа Readovka, що співпрацювало з Мельниковою, стверджує, що Маріанна вже знаходиться в себе вдома в Макіївці (Донецька область). Макіївка наразі знаходиться під тимчасовою окупацією з 2014 року.
Невідомо, чи було це інтерв’ю записано під тиском. З одного боку, на прохання Дениса Селезньова Маріанна наприкінці відео звернулася до Володимира Зеленського та закликала його шукати компроміси для швидкого завершення війни. Це відповідає стилю російської пропаганди — покласти всю відповідальність за війну та її завершення виключно на українську сторону. З іншого боку, під час інтерв’ю Маріанна неодноразово суперечила версії, яку розповсюджували російські медіа після обстрілу пологового будинку. Вона не називала обстріл лікарні постановкою та не виправдовувала дії російської армії.
Пологовий будинок та українські військові
В інтерв’ю Маріанна розповіла, що з 6 по 9 березня вона знаходилася в пологовому будинку №3 у Маріуполі. Інші вагітні жінки, які перебували в цій же лікарні, сказали їй, що пологовий будинок №1 на околиці міста перестав працювати і його зайняли українські військові, оскільки в будівлі були встановлені сонячні батареї. У відкритих джерелах немає підтвердження, що військові дійсно використовували пологовий будинок №1.
Водночас варто розуміти, що Маріуполь на той момент вже знаходився в оточенні. Логічно припустити, що військові змушені будуть використовувати цивільну інфраструктуру для захисту міста, коли територія навколо міста окупована ворогом.
Отже, Маріанна не стверджувала, що пологовий будинок №3, де вона перебувала, зайняли ЗСУ. Вона чітко заявляє, що військові не перебували постійно в пологовому будинку. Натомість жінка мала на увазі інший пологовий будинок, який припинив працювати і який, за словами її знайомих, зайняли українські військові.
Біля пологового будинку місцеві жителі організували польову кухню. За словами Маріанни, лише одного разу українські військові прийшли до них та взяли на цій кухні готову їжу, оскільки не мали продуктів харчування попередні 5 днів. Тоді як вираз “ВСУшники отбирали у женщин еду”, як написано в дописах у Facebook, створює враження в читачів, нібито Маріанна казала, що військові системно відбирали їжу у місцевих жителів. Як і в ситуації про пологовий будинок №1, ми не можемо перевірити, наскільки ця інформація є достовірною.
Авіаудар
9 березня Маріанна почула, як вибухнули 2 снаряди. Однак вона не може підтвердити, що це був авіаудар, оскільки ні вона, ні інші мешканці не пам’ятають звуку роботи авіації.
Утім, не всі свідки вибуху можуть точно визначити, що стало його причиною. Юрій Ігнат, речник Повітряних сил Збройних сил, у коментарі для “Української правди” підтвердив, що недосвідченій людині майже неможливо розрізнити, яким саме засобом наносять удар ворожі сили. Схожої позиції дотримуються й воєнні аналітики — експерти, опитані російським опозиційним виданням “Медуза”, кажуть, що далеко не завжди можна почути роботу воєнної авіації. Можливість почути дію бомбардувальника залежить від погоди, відстані між літаком та ціллю для бомбардування, типу снаряду, який використовують.
Представники України та журналісти, які знімали момент вибуху, наполягають, що по лікарні нанесли саме авіаудар. Джозеф Бермудес (Joseph Bermudez) аналітик Центру стратегічних та міжнародних досліджень, впевнений, що розмір кратеру на землі від удару та характер пошкоджень будівель підтверджують версію про авіаудар.
Кратер після удару біля пологового будинку
Журналісти
Журналісти, які зробили фото Маріанни та інших постраждалих від обстрілу, насправді не з’явилися одразу після вибухів. Маріанна каже, що вони прибули на місце подій приблизно через 12 хвилин після вибухів.
Associated Press, що співпрацює з Мстиславом Черновим та Євгеном Малолєткою, українськими фотографами, стверджує, що журналісти опинилися на місці через 25 хвилин після вибухів.
В обох випадках — 12 і 25 хвилин — час не можна описати як “з’явилися одразу”.
Чернов та Малолєтка знаходилися в Маріуполі з 24 лютого по 15 березня. Обидва відомі тим, що часто працюють у небезпечних умовах — у зонах конфліктів або політичних криз. Наприклад, Чернов раніше вів репортажі в Афганістані, Нагірному Карабасі, Іраку, а Малолєтка висвітлював події Революції Гідності та війні на Донбасі з 2014 року. Тому зовсім не дивно, що ці журналісти перебували в Маріуполі після масштабного вторгнення росії.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний