НЕПРАВДА: Іспанія визнала застосування хімтрейлів у країні
Beta

НЕПРАВДА: Іспанія визнала застосування хімтрейлів у країні

31 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
202

Спростування фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео, на якому кажуть, що:

  • Іспанія — перша країна, яка визнала застосування хімічного аерозольного розпилення у країні;
  • співробітники Державного метеорологічного агентства Іспанії нібито зізналися в тому, що літаки розпилюють діоксид свинцю, йодид срібла та діатоміт;
  • хімічне аерозольне розпилення здійснюють для зміни клімату в Іспанії;
  • доказом розпилення хімічних речовин над Україною є обгорілі листя дерев.

Скриншот відео

Однак, це все — неправда. Раніше подібний фейк спростували незалежні фактчекери з Factcheck.kz, Newtral, AFP та Verificador de La República.

Спікерка на відео — Валіда Будакіду — журналістка, письменниця, синхронна греко-російська та російсько-грецька перекладачка, лікарка та щелепно-лицьовий хірург. Спікерка має декілька YouTube-каналів, на яких поширює матеріали конспірологічного характеру. 

Фейк живе в інформаційному полі Іспанії з 2014 року. Тоді начебто в ефірі радіо Іспанії Cadena Ser чотири іспанські метеорологи зробили заяву, що літаки розпилюють діоксид свинцю, йодид срібла та діатоміт. Також зазначили, що мета цього розпилення — знизити ймовірність дощів та підвищити температуру повітря для створення літнього кліматичного середовища для туризму, що, в свою чергу, також допомогло б корпораціям в аграрному секторі. Утім, запис цього ефіру нібито видалили, “щоб запобігати його поширюнню та інформування суспільства”. Ця історія періодично “оживає” на різних сайтах із конспірологічними публікаціями.

У травні 2015 року, щоб роз’яснити ситуацію щодо заяв метеорологів, Рамон Тремоса (Ramon Tremosa), депутат Каталонської європейської демократичної партії, створив запит у Європарламент, у якому запитав, чи може Європейська комісія підтвердити, що іспанські метеорологи їй зізналися про хімічне аерозольне розпилення та чи вважає комісія, що ці розпилення здійснюються на комерційній основі. 

Європейська комісія відповіла, що не отримувала від іспанських метеорологів жодних свідчень про хімічне розпилення і підтвердила, що немає жодних доказів використання військової геоінженерії для зміни клімату в Іспанії. Крім того, комісія зазначила, що геоінженерія — недоречне рішення екологічних проблем. 

Державне метеорологічне агентство Іспанії також повідомило фактчекерам з Newtral, що розпилення літаками хімічних речовин — неправда, яка поширювалася роками. Агентство зазначило, що немає доказів того, що хтось із співробітників робив подібні заяви. 

Так, Іспанія не визнавала застосування хімічного аерозольного розпилення у країні. І немає підстав стверджувати, що Іспанія це робить для зміни клімату.

Немає підстав вважати, що листя дерев в Україні було пропалене хімтрейлами. По-перше, раніше ми вже писали про те, що жодних наукових доказів існування так званих «хімтрейлів» немає. По-друге, раніше ми спростовували схожий фейк про нібито хворобу каштанів від хімтрейлів. Тобто, пошкодження листя дерев може бути пов’язане, наприклад, з ураженням від хвороб.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний