НЕПРАВДА: Китай увімкнув «штучне сонце» на 17 хвилин

НЕПРАВДА: Китай увімкнув «штучне сонце» на 17 хвилин

27 Квітня 2022
FacebookTwitterTelegram
1334

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, на якому нібито зображено включення “штучного сонця” на 17 хвилин у Китаї. Стверджують, що термоядерний реактор розвинув температуру до 70 тис. °C. 

Скриншот допису

Однак, на відео зображено запуск ракети “Чанчжен-5” з космодрому Веньчан, Китай, 23 грудня 2019 року. Раніше про це писали незалежні фактчекери з Reuters, USA TODAY, AFP fact checking та Alt News.

Фактчекери з Reuters та AFP fact checking зазначають, що на відео чутно, як товпа скандує китайською “Запустіть двигун!”, “Ракета запущена!”. 

AFP fact checking знайшли схоже відео, на якому зображено запуск ракети “Чанчжен”. За ключовими словами ми також знайшли фото, на яких зображено запуск цієї ж ракети 23 грудня 2019 року у провінції Хайнянь на півдні Китаю. Люди спостерігали за запуском ракети з прибрежного містечка Лунлоу. 

Зліва: запуск ракети “Чанчжен-5”; справа: скриншот поширеного відео

Ракету Long March 5 Y3 випустили о 20:45 за Пекінським часом з космодрому Веньчан, вона вивела два експериментальних супутника зв’язку Shiyan-12 01 and Shiyan-12 02 на геостаціонарну орбіту. Уряд Китаю опублікував декілька кадрів запуску ракети, які можна подивитися тут.

Автор допису стверджує, що на відео зображено так зване “штучне сонце” — назва термоядерного реактору, в якому енергія створюється за допомогою об’єднання ядер. Над його розробкою займаються у місті Хефей, провінція Аньхой. Реактор знаходиться всередині приміщення.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний