НЕПРАВДА: Лі-Мен Янь має докази щодо штучного походження коронавірусу | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Лі-Мен Янь має докази щодо штучного походження коронавірусу

24 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram
1705

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що китайська віруслогиня Лі-Мен Янь має докази лабораторного походження коронавірусу. За її словами, вона одна з найперших займалася дослідженням нового вірусу, під час якого встановила, що вірус має штучне походження. Після цього висновку Лі-Мен Янь нібито була змушена покинути Китай з міркувань безпеки і розпочала просвітницьку діяльність про нібито викриття китайської біологічної зброї на телеканалах FoxNews і Loose Women.

Проте її докази не витримують критики експертів. Далі пояснюємо, що говорить Лі-Мен Янь та у чому критика. До речі, про Лі-Мен Янь раніше писали незележні фактчекери зі Snopes.

У вересні 2020 року Лі-Мен Янь та троє співавторів опублікували нерецензовану статтю, де доводили, що пандемія, яка почалася на початку року — це результат розробки вірусу в одній з таємних лабораторій Китаю. Лі-Мень Янь та співавтори не погоджуються з позицією, висловленою в журналі Nature Medicine, що SARS-CoV-2 не є навмисне створеним вірусом.

Нерецензовані (not peer-reviewed) матеріали не є надійним джерелом інформації, оскільки їх не вичитали та не перевірили інші незалежні від авторів члени наукової спільноти. Більше того, Zenodo – ресурс, на якому опублікували статтю, не є науковим журналом. Це лише сервер, куди дослідники можуть завантажувати свій доробок. 

Більш того,  Лі-Мен Янь та троє співавторів зазначили про свою афілійованість зі «Спільнотою верховенства права» (Rule of Law Society & Rule of Law Foundation). Це не дослідницький інститут, а політична організація, заснована китайським міліардером у вигнанні Го Венгуєм і американським політтехнологом Стівом Бенноном, який раніше працював на Трампа і нещодавно був заарештований за звинуваченнями у шахрайстві.

На думку, Ендрю Престона (Andrew Preston), біолога з Батського університету (University of Bath) матеріалу не можна довіряти, оскільки автори пов’язані з політичною організацією, а не науковою установою.

Гкікас Магіоркініс (Gkikas Magiorkinis), вірусолог Каподистрійського університетів Афін (National and Kapodistrian University of Athens), який теж вивчає коронавірус, зазначає, що матеріал Лі-Мен та співавторів не доводить того, що SARS-CoV-2 створили у лабораторних умовах.

Майкл Хед (Michael Head) з Університету Саузхемптона (University of Southampton) говорить, що конспірології на тему коронавірусу можуть нанести шкоду громадському здоров’ю.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний