Beta

НЕПРАВДА: Лимонний сік та алкоголь вбивають коронавірус

23 Жовтня 2020
FacebookTwitterTelegram

Перевірка фейків у рамках партнерства з Фейсбук

У мережі поширюється відео з ізраїльським лікарем Йосипом Воском, у якому він розповідає про профілактику та лікування COVID-19, а також про антитіла і способи поширення SARS-CoV-2. Спростовуємо основні неправдиві тези з відео.

Хибна теза 1: Підвищена кислотність вбиває коронавірус, тому вживання лимонного соку і використання його в якості крапель для носа є ефективним у попередженні і лікуванні COVID-19.

Насправді, це не так. Тези про те, що все лимонний сік допомагає у боротьбі з коронавірусом, ми та інші незалежні фактчекери вже неодноразово спростовували (тут і тут).

Хибна теза 2: Алкоголь теж знешкоджує коронавірус.

У ВООЗ повідомляють, що споживання алкоголю не запобігає COVID-19 і може бути небезпечним. Ми також раніше писали про те, що «профілактика» алкоголем навпаки послаблює імунітет, що в свою чергу підвищує ризик ускладнень під час хвороби.

Утім, дезінфекція поверхонь засобами на основі спирту дієва, оскільки спирти розчиняють жирову оболонку вірусів. Саме так, наприклад, працюють антисептики, що повинні містити щонайменше 6070% спирту.

Хибна теза 3: Цей вірус настільки слабкий, що дуже багато медикаментів мають пряму дію на нього. Через свою примітивніть, він майже не викликає ніякої антигенності в імунологічної системи організму, тому вакцина матиме низьку ефективність.

Теза про «слабкість» вірусу безпідставна, як і твердження про його вразливість до багатьох медикаментів. 

Люди з легкою формою захворювання, тобто більшість людей, які перенесли COVID-19, іноді виробляли невелику кількість нейтралізуючих антитіл. Цю закономірність часто спостерігають у вірусів: більш довготривалі і важкі інфекції, швидше за все, дадуть сильні, довговічні реакції імунітету. Про це каже Шейн Кротті, вірусолог Інституту імунології Ла Джолла в Каліфорнії, у матеріалі для Nature.

Люди, які одужали від COVID-19, мають антитіла до вірусу. Однак у декого рівень антитіл низький. ВООЗ застерігає, що немає доказів того, що люди, які одужали від COVID-19 і мають антитіла, захищені від повторного інфікування.

Проте, можливість повторного інфікування не означає, що вакцина проти SARS-CoV-2 не може бути ефективною. Вакцини проти деяких інфекцій потребують введення повторної дози для підтримки рівня захисту. Наприклад, дослідження можуть виявити, що повторне інфікування відбувається, коли антитіла опускаються нижче певного рівня. Відповідно, стратегії вакцинації будуть розроблятися з урахуванням цього.

Хибна теза 4: Єдиний спосіб, яким можна заразитися коронавірусом, є аерозольний спосіб.

У CDC наголошують, що основним способом передачі є повітряно-крапельний у радіусі 1,8 м. Проте іноді коронавірус може передаватись через аерозолі – зависати у повітрі від хвилини до декількох годин та інфікувати людей, які знаходяться на відстані понад 1,8 м від носія інфекції.

Поширення вірусу через поверхні не вважається основним способом поширення нового коронавірусу, проте, цілком можливо, що людина може заразитися коронавірусом доторкнувшись до поверхні або предмету, на якому є вірус, а потім доторкнувшись до рота, носа або очей.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний