НЕПРАВДА: Мавпяча віспа передається через гомосексуальні зв’язки

НЕПРАВДА: Мавпяча віспа передається через гомосексуальні зв’язки

8 Серпня 2022
FacebookTwitterTelegram
1627

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

На тлі поширення мавпячої віспи продовжують з’являтися фейки про це захворювання. Одним із поширених міфів є твердження, що мавпяча віспа передається через гомосексуальні зв’язки.

Проте це — неправда. Мавпяча віспа не передається через гомосексуальні зв’язки. Заразитися мавпячою віспою може кожен, хто контактував із інфікованими.

Скриншоти публікацій

Сьогодні передача мавпячої віспи справді в основному відбувається серед чоловіків, які нещодавно мали секс із одним чи більше чоловіками. Однак ця хвороба не передається через гомосексуальні зв’язки. 

Інкубаційний період при зараженні мавпячою віспою може тривати до 3 тижнів. У більшості хворих з’являється висип, схожий на пухир чи акне. Висипи найчастіше можна знайти на обличчі, кистях рук, піхвах, підошві ніг, у роті та горлі, навколо геніталій та заднього проходу. Також інфікована людина може відчувати втому, лихоманку, збільшення лімфатичних вузлів, головний біль, м’язовий біль, біль у спині.

Мавпяча віспа може передаватися повітряно-крапельним шляхом за умови тривалого та тісного контакту з інфікованим, після контакту з кровʼю, ураженою шкірою, слизовою оболонкою інфікованих або після контакту з речами, якими користувався інфікований. Також вагітна жінка може передати вірус майбутній дитині. 

Оскільки мавпяча віспа передається через контакт із ураженою шкірою, слизовою оболонкою, люди можуть заразитися під час сексу. Утім, мавпячу віспу поки що не вважають хворобою, що передається статевим шляхом. Вірус мавпячої віспи знаходили у спермі інфікованих, проте досі невідомо, чи можна заразитися цією хворобою через сперму та вагінальні виділення. 

Натомість секс є основним механізмом поширення захворювань, що передаються статевим шляхом (ВІЛ/СНІД, сифіліс, гонорея тощо). Для запобігання цим захворюванням достатньо користуватися контрацепцією та обмежити кількість сексуальних партнерів. У випадку мавпячої віспи такі профілактичні заходи не гарантують безпеки, адже заразитися нею можна й без статевого акту.

Ризик захворювання мавпячою віспою не обмежується чоловіками, які займаються сексом з іншими чоловіками. Будь-хто, хто має близький контакт із інфікованим, знаходиться в групі ризику. 

Вчені мають кілька припущень, чому випадки мавпячої віспи частіше реєструють серед чоловіків, які мають секс із іншими чоловіками. По-перше, зазвичай чоловіки з цієї групи ретельніше слідкують за своїм сексуальним здоров’ям і проходять перевірку в клініках сексуального здоров’я, де в них і діагностують мавпячу віспу. Інакше кажучи, вони можуть частіше тестуватися на різні захворювання, ніж гетеросексуальні чоловіки. По-друге, деякі чоловіки тісно пов’язані з сексуальними мережами (групами людей, які пов’язані між собою сексуальними зв’язками), які виходять за межі окремих міст та країн. Крім того, чоловіки з цих сексуальних мереж можуть частіше змінювати сексуальних партнерів та з більшою вірогідністю матимуть відносини з кількома партнерами одночасно, що підвищує ризик передачі захворювання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний