НЕПРАВДА: Медицина в Україні корумпована, а більшість медпослуг платні

НЕПРАВДА: Медицина в Україні корумпована, а більшість медпослуг платні

20 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
547

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео, у якому жителька Херсона розповідає про свій досвід відвідування дитячої лікарні, при цьому порівнюючи російську та українську медицину. Вона заявляє, нібито в Україні система охорони здоров`я корумпована, а послуги платні. У той час як в російських лікарнях «можна всіх лікарів пройти за день», при цьому повністю безплатно, а в медзакладах на окупованих територіях за здачу аналізів та диспансеризацію також не потрібно платити. 

Утім, це неправда. Уряд щороку виділяє кошти на перелік послуг та ліків, які будуть безоплатними або коштуватимуть дешевше (у випадку з ліками) для пацієнтів. Авторка перебільшує масштаби корупції в українській медицині, а запроваджені МОЗ медреформи спрямовані на подолання корупції. 

Скриншот допису

За допомогою інструменту з ідентифікації людей фото PimEyes ми знайшли авторку відео, її звати Світлана. 12 серпня 2022 року вона, переселенка з Херсона, потрапила у мовний скандал у Львові, обізвавши хлопчика, який запитав чому донька її подруги говорить російською. Жінка опублікувала відео на своїй сторінці у тіктоці, яку пізніше видалила. Відео перепостила інша користувачка. 

У кінці липня 2023 року Світлана почала публікувати відео з міста Скадовськ, яке перебуває в окупації, нарікаючи на українську медицину та вихваляючи медицину на захоплених росією територіях. Відео, яке поширили у мережі, жінка опублікувала 23 серпня. Також на сторінці у тіктоці Світлана не вживає слово «війна», замість цього вона використовує слово «хаос», звинувачує українських військових у вбивствах у Маріуполі та радіє приходу російських окупаційних військ.

Скриншоти із відео: 1 яке поширили у мережі; 2. зі сторінки у тіктоці жительки Херсона Світлани  

Інформація, нібито медицина в Україні повністю платна, не відповідає дійсності. Із 2018 року за Програмою медичних гарантій (ПМГ) уряд щорічно виділяє кошти на покриття пакетів медпослуг різного спрямування. Зокрема у 2023 році Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виділила понад 142 млрд грн на 39 пакетів медпослуг. Серед них зокрема основні види медичної допомоги: первинна, спеціалізована, високоспеціалізована, екстрена, паліативна допомога та медична реабілітація.

У бюджеті передбачене покриття медпослуг для лікування онкохворих: хіміотерапія — 36 тисяч, допомога дітям при онкозахворюваннях — до 131 тис. грн. Пріоритетними напрямками є педіатрія та акушерство. Тариф за медичну допомогу при пологах складатиме понад 15 тис. грн. Для немовлят покриваються лабораторні та інструментальні дослідження, офтальмологічний та аудіологічний скринінг для недоношених дітей, вакцинація згідно з календарем профілактичних щеплень тощо.  

ПМГ передбачає відшкодування коштів за проведення хірургічних операцій дорослим та дітям у стаціонарних умовах, допомогу при інсульті, інфаркті міокарда. Також за медичний нагляд під час вагітності в амбулаторних умовах також не доведеться платити. 

До того ж за програмою реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» на яку виділили 4,7 млн грн, пацієнти зможуть отримати імуносупресивні препарати, тест-смужки для інсулінозалежних та знеболювальні для паліативних хворих.

Обов`язкову диспансеризацію — регулярний огляд усіх груп населення — в Україні скасували у 2018 році. Міністерстві охорони здоров’я України повідомляло, що такий огляд є неефективним та обтяжливим для лікарів. Натомість відомство запровадило регулярні безплатні скринінги для груп ризику, зокрема для виявлення підгрупи людей з найбільшою ймовірністю захворювання на туберкульоз або ВІЛ.

Пацієнти, які не входять до груп ризику, за наявності підписаної з сімейним лікарем декларації можуть безплатно зробити ультразвукову діагностику (УЗД), мамографію, цистоскопію, бронхоскопію, загальний аналіз крові, сечі, аналіз рівня холестерину та глюкози в крові, а також здати тест на виявлення ВІЛ, туберкульозу, гепатитів та інфекцій, які передаються статевим шляхом. Внутрішньо переміщеним особам, які ще не уклали декларацію, не можуть відмовити у наданні первинної допомоги. А сімейний лікар уже може направити особу до фахівця вузької спеціалізації. 

Окрім цього, безплатними є електрокардіографія, перевірка гостроти зору, слуху.  Прийом у лікаря будь-якої спеціальності є безплатним за наявності направлення та за умови, що медзаклад має договір із НСЗУ. 

Заяви про катастрофічний рівень корупції в українській медицині також неправдиві. Більшість запроваджених медреформ спрямовані на подолання корупції в системі охорони здоров’я. Так, Програма медичних гарантій встановлює фіксовану вартість на медпослуги. А реформа, ухвалена у 2017 році, змінила принцип фінансування медзакладів. Відтак лікарні отримують гроші не за площу та кількість ліжкомісць, а за візит кожного пацієнта. Чим краще медпрацівники надають послуги, тим більше пацієнтів, а відповідно і вища зарплатня. 

У 2023 році мінімальна заробітна плата для лікаря становить не менше 20 00 тис. грн, медичної сестри/брата — не менше 13,5 тис. грн. У травні цього ж року Кабмін підвищив мінімальну зарплату для медперсоналу в зоні активних бойових дій. Так лікарі, фармацевти отримують не нижче 28 тис. грн, медсестри/медбрати — 18 тис. грн, молодші медпрацівники — 9 тис. грн. 

До того ж корупція — двосторонній процес. Тому випадки вимагання хабаря не можна толерувати, варто звертатись на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677 або подати скаргу через електронну форму на сайті служби у розділі «Громадянам». У заяві потрібно вказати свої дані та прізвище, ім`я, посаду лікаря, який вимагав хабар. За можливості також варто прикріпити чеки, фото чи відео вимагання.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний