НЕПРАВДА: «Методичка» для українських журналістів щодо висвітлення боїв за Бахмут

НЕПРАВДА: «Методичка» для українських журналістів щодо висвітлення боїв за Бахмут

17 Квітня 2023
FacebookTwitterTelegram
364

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото листівки, яку нібито видали співробітникам-кореспондентам на телебаченні Харкова. Стверджують, що українські журналісти повинні посилатися на таку «методичку» для висвітлення ситуації в Бахмуті. У листівці зазначено, що журналістам «заборонено згадувати про втрати ЗСУ, посилатися на застарілий стан озброєння ЗСУ, висловлювати сумнів у перемозі ЗСУ у боях за Бахмут, згадувати кількість російськомовного населення Донецької області, позитивно висловлюватися про супротивника». Стверджують, що за «порушення правил» українським журналістам загрожує штраф у розмірі 8 тис. грн. 

Утім, методичка містить помилки, ЗСУ повідомили, що це фейк.

Фото поширеної листівки

Ми вирішили знайти фото листівки через зворотний пошук зображення у Google Images. Серед результатів пошуку фото є посилання лише на публікації у російських ЗМІ та російськомовних порталах. Ймовірним першоджерелом фото є російський пропагандистський телеграм-канал «Украина.ру». 

У листівці наявна помилка: у реченні «Роз’яснювати, що ЗСУ має технічну перевагу над армією окупантів і має найдосконалішу зброю на відміну від росіян…» правильно вказати «…ЗСУ (Збройні сили України) мають технічну перевагу…», а не «має». Також у реченні «Основні лінії інформаційного освітлення» замість слова «освітлення» правильно вжити «висвітлення». Ці помилки вказують на те, що автором листівки, ймовірно, є російськомовна людина. 

3 квітня заступниця міністра оборони Ганна Маляр зазначила, що поширена «методичка» є фейковою. Зокрема, вона вказала, що оперативну інформацію щодо російського вторгнення, зокрема на Бахмутському напрямку, публікує Генштаб та Міноборони України. Крім цього, щоденну офіційну позицію про поточні події висловлює Володимир Зеленський у вечірніх відеозверненнях та такі пресофіцери, як Юрій Ігнат, Сергій Череватий, Наталія Гуменюк, Андрій Юсов та Олексій Дмитрашківський.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний