НЕПРАВДА: Мілошевич публічно закликав росіян не роз’єднуватись, бо «Захід, скажена собака на ланцюгу, вчепиться вам у горло»

НЕПРАВДА: Мілошевич публічно закликав росіян не роз’єднуватись, бо «Захід, скажена собака на ланцюгу, вчепиться вам у горло»

23 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
128

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах, зокрема у Threads, поширюють інформацію, нібито колишньому президенту Республіки Югославії Слободану Мілошевичу належить цитата: «Росіяни! Я зараз звертаюся до всіх росіян, жителів України і Білорусії на Балканах теж вважають росіянами. Подивіться на нас і запам’ятайте — з вами зроблять те саме, коли ви роз’єднаєтеся і дасте слабину. Захід, скажена собака на ланцюгу, вчепиться вам у горло. Брати, пам’ятайте про долю Югославії! Не дайте вчинити з вами так. Навіщо вам Європа, росіяни? Важко знайти більш самодостатній народ, ніж ви. Це Європа потребує вас, але не ви її».

Однак це неправда. Немає підтвердження, що ця цитата належить Мілошевичу, у мережі немає інтерв’ю чи листів, де він висловлює такі думки.

Скриншот допису

Слободан Мілошевич — президент Республіки Югославії (до складу входили нинішні Сербія, Косово, Хорватія, Словенія, Чорногорія, Боснія і Герцеговина й Македонія) та перший президент Сербії. Він виступав за централізацію влади та сербську гегемонію. 

У 1989 році Мілошевич ліквідував автономію Косово і розпочав жорстокі репресії проти косовських албанців. Сербська спеціальна поліція та югославські збройні сили розпочали програму етнічних чисток та вигнали з регіону понад мільйон косоварів, що спровокувало хвилю біженців. У відповідь влітку 1998 року албанці в Косові вбили десятки сербів. За наказом Мілошевича силовики направились у регіон, де почали жорстоко відповідати на дії албанців. Зокрема вони виганяли місцевих албанців із їхніх будинків і спалювали їх, пізніше стало відомо про масові вбивства цивільних. Після року терору Рада безпеки втрутилась у ситуацію для захисту мирного населення. Увечері 24 березня 1999 року НАТО розпочало повітряні удари на тодішню Югославію, після 78-денних атак остання здалась. 

У 2001 році колишнього президента Югославії, який розпочав операцію у Косові, на Міжнародному трибуналі звинуватили в організації етнічних чисток, депортації, цивільного населення, злочинах проти людяності, порушеннях правил ведення війни й недотриманні Женевських конвенцій, а також скоєнні геноциду, встановленні політичного контролю над сербською поліцією та силами Югославської народної армії, які виконували злочинні накази Мілошевича. Жодне з обвинувачень Мілошевич не визнав.

Цей вислів російською мовою поширюють щонайменше з 2012 року, з підписом —  «Лесь Іванів». Нам вдалось знайти українського журналіста Олександра Вороніна із таким псевдонімом, але немає підтверджень, що саме він є автором або причетний до публікації звернення до росіян, білорусів та українців. 

Пізніше за ініціативи працівників московського кінотеатру «Ілюзіон» фото Мілошевича повісили у фоє будівлі. Розміщена «цитата» містила продовження: «Це Європа потребує вас, але не ви її. Вас так багато — цілих три країни, а єдності немає! У вас є все своє: багато землі, енергія, паливо, вода, наука, промисловість, культура. Коли у нас була Югославія і ми були єдині, ми відчували себе великою силою, здатною перевернути гори. Тепер, через нашу ж дурість, націоналізм, небажання чути один одного Югославії більше немає. І ми — прищі на політичній карті Європи, нові ринки для їхнього дорогого барахла та американської демократії». 

Утім,  немає підтвердження що цей уривок належить Слободану Мілошевичу. Цитата підозріло нагадує російський наратив про «братні» білоруський, український та російський народи, які мають триматись разом та не зближатись із Заходом.

Натомість «цитату» сербською мовою опублікували у 2014 році, зазначивши, що ці слова Мілошевич сказав у своєму останньому інтерв’ю. Однак на сайті, де зібрані усі повні та невідредаговані стенограми промов та інтерв’ю Мілошевича, за всю його політичну кар’єру  чи у листі до Міністерства закордонних справ рф, написаному за три дні до смерті Мілошевича, немає згадки слів із порівнянням Заходу з собакою на ланцюгу. Цю цитату не публікували хорватською чи боснійською мовами, які побутували у тодішній Югославії.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний