НЕПРАВДА: Минулого року всі норвежці отримали €49 тис. від видобутку нафти і газу | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Минулого року всі норвежці отримали €49 тис. від видобутку нафти і газу

18 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
1080

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook 

У мережі поширюють інформацію, що у Норвегії всі природні ресурси належать державі і кожен громадянин у кінці року отримує ренту за користування ними. Зокрема, йдеться, що минулого року кожен громадянин Норвегії отримав по 49 тисяч євро. Також вказують, що Україна – друга за покладами газу в Європі і що українців грабують. 

Скриншот зображення, яке поширюють у Facebook

 

Утім, ці твердження неправдиві і маніпулятивні.

Норвежці не отримують ренту за користування надрами чи доходи від видобутку нафти і газу напряму

Твердження, що норвежці отримують ренту від користування надрами у вигляді щорічних грошових виплат, не відповідає дійсності. Хоча Норвегія має найбільші поклади нафти і газу та один з найбільших у світі стабілізаційних фондів (фондів національного добробуту), її громадяни не отримують ні виплат від користування надрами, ні прямих виплат із цього фонду. 

Особливість норвезької економіки в тому, що виробництво та експорт нафти і газу складають значну частку економіки. Наприклад, у 2015 році експорт нафти і газу становив понад 40% експорту Норвегії, а їхнє виробництво – близько 17% ВВП.

Щоб захистити економіку від мінливості цін на газ і нафту та уникнути так званої «Голандської хвороби» (коли укріплення валютного курсу через високий експорт енергоресурсів призводить до зниження конкурентоспроможності інших секторів економіки, інфляції і зниження ВВП), уряд Норвегії створив спеціальний стабілізаційний фонд – Government Pension Fund of Norway, у який спрямовується частина експортної виручки від нафти і газу.

Наразі фонд містить активи на понад 1 трильйон доларів, які по праву належать громадянам Норвегії (у 2018 році це складало понад $190 000 на одного громадянина). Але ці кошти не використовуються на прямі виплати громадянам, а накопичуються у формі іноземних активів. До того ж, такі значні виплати протирічили б основній ідеї фонду, яка полягає в тому, щоб накопичувати надлишкові кошти від експорту енергоресурсів в іноземних активах і не дозволяти їм швидко потрапляти в економіку (що може спричинити «Голандську хворобу», про яку ми зазначили раніше).

Хоча Україна – друга за покладами газу в Європі, вона не може здійснювати подібні виплати громадянам, оскільки її виробництво газу не покриває навіть внутрішніх потреб споживання

Щодо твердження, що Україна – друга за покладами газу в Європі, то це правда. Утім, варто зазначити, що йдеться лише про поклади газу, а не розроблені родовища, які приносять прибутки. Так, Україна, на відміну від Норвегії, не є великим експортером газу, а внутрішнє виробництво не покриває потреб споживання. Про це ми також писали

Наприклад, у 2019 році Україна за даними British Petroleum виробила 19,6 мільярдів кубічних метрів газу (за даними Нафтогазу – 20,7 мільярдів кубічних метрів), а Норвегія – 114,4, що у 5,8 разів більше. У той же час, за даними British Petroleum Україна у 2019 році спожила 28,2 мільярди кубічних метрів (за даними Нафтогазу – 29,8 мільярдів кубометрів) – тобто 8,6 мільярдів кубічних метрів дефіциту), а Норвегія – 4,5 кубічних метрів (тобто, 113,9 мільярдів кубічних метрів профіциту).

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний