НЕПРАВДА: Міжнародна федерація журналістів заявила, що в Україні немає вільних ЗМІ

НЕПРАВДА: Міжнародна федерація журналістів заявила, що в Україні немає вільних ЗМІ

18 Січня 2023
FacebookTwitterTelegram
724

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У російських та проросійських медіа поширили новину, що Міжнародна федерація журналістів (IFJ) заявила, нібито в Україні немає вільних ЗМІ, адже вони фактично перейшли під контроль влади.

Однак це — неправда. Організація закликала українську владу змінити закон про медіа, проте не заявляла, що в Україні немає вільних, незалежних ЗМІ.

12 січня Міжнародна федерація журналістів закликакла українську владу внести зміни до закону «Про медіа»: «Президент Володимир Зеленський підписав суперечливий закон, який розширює повноваження уряду контролювати ЗМІ, що загрожує свободі преси та плюралізму ЗМІ в країні. Міжнародна федерація журналістів (IFJ) приєднується до своїх українських філій, Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Незалежної медіа-профспілки України (НМПУ), закликаючи уряд переглянути нове законодавство та розпочати широкий інклюзивний діалог із журналістськими спілками та медіасектором»

Зокрема федерація зазначила, що нове законодавство дозволяє Нацраді з питань телебачення і радіомовлення тимчасово забороняти роботу інтернет-медіа та вимагати від інтернет-провайдерів блокувати доступ до публікацій без судового розгляду, видавати обов’язкові для виконання приписи редакціям ЗМІ, регулювати роботу операторів кабельного та онлайн телебачення, скасовувати реєстрації друкованих засобів масової інформації тощо. Тобто в заяві йшлося про ймовірні ризики для свободи слова у разі прийняття закону.

В організації не стверджували, що в Україні не залишилося вільних ЗМІ або що влада встановила повний контроль над свободою слова. Також у заяві федерація процитувала позицію Національної спілки журналістів України (НСЖУ): «Законопроєкт передбачає не регулювання медіасфери, а, по суті, встановлення стосунків підлеглості, коли медіа стають підконтрольними владі». Водночас у НСЖУ не казали про зникнення свободи слова, українські журналісти теж вказували на низку ризиків у разі реалізації нового закону.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний