НЕПРАВДА: Мобілізація в Україні незаконна, оскільки не оголосили стан війни

НЕПРАВДА: Мобілізація в Україні незаконна, оскільки не оголосили стан війни

31 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
9092

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширили інформацію, що з сайту Верховної Ради зник законопроєкт №7114, який нібито оголошує стан війни, зареєстрований 24 лютого 2022 року. Автори стверджують, що якщо це так, то діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦКСП) і проведення мобілізації є незаконною.

Утім, це неправда.

У дописі, який поширили в мережі, доданий скриншот відповіді на запит Сергія Литви (проте в фейку прибрали прізвище Сергія). На запит від 3 квітня 2023 року надати копію документа про подання на голосування Верховної Ради законопроєкту 7114 «Про оголошення стану війни» в Апараті Верховної Ради відповіли, що такий документ відсутній.

1. Оригінальний скриншот відповіді Апарату Верховної Ради; 2.Скриншот відповіді на запит Сергія Литви щодо законопроєкту 7114 «Про оголошення стану війни», який поширили у мережі

Цей законопроєкт «Про оголошення стану війни» Президент подав на розгляд Верховної Ради 24 лютого 2022 року і він дійсно не був затверджений.  У березні 2022 року заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр пояснила, що ухвалювати спеціальний закон чи указ про оголошення війни не потрібно. Вона процитувала 3 статтю Резолюції ООН «Про агресію» 1974 року, згідно з якою вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави, бомбардування або блокада портів кваліфікується як акт агресії.

«Якщо, приміром, є факт вторгнення військ іноземної держави на нашу територію, факт окупації — це вже агресія (побутовою мовою – війна). І не має значення — визнає її хтось чи ні, оголошували війну чи ні», — повідомила посадовиця.

Згідно зі статтею 106 Конституції України та статтею 4 Закону «Про оборону України», у разі збройної агресії проти України Президент приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях. У Законі «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не вказано, що передумовою проведення мобілізації є оголошення стану війни.

Після початку повномасштабної агресії росії 24 лютого 2022 року Володимир Зеленський видав указ «Про введення воєнного стану в Україні», який 24 лютого ухвалила Верховна Рада. Цей документ надає повноваження військовим адміністраціям сприяти організації мобілізації та доводити до населення наказ військового комісара про оголошення мобілізації. Того ж дня президент підписав указ «Про загальну мобілізацію», який 3 березня 2022 року підтримала Верховна Рада. Строк дії указів про мобілізацію та введення воєнного стану постійно продовжують. Тому діяльність центрів комплектування та соціальної підтримки є цілком законною.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний