Beta

НЕПРАВДА: Москва заснована в 1272 році ханом Менгу-Тимуром, онуком хана Батия

30 Серпня 2021
FacebookTwitterTelegram
74

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію про те, що Москву заснував у 1272 році хан Менгу-Тимур, онук хана Батия. У цих дописах стверджують, що в 1277 році Москва стала центром Московського улусу Золотої Орди. 

Фото, яке поширюють у соцмережах

Утім, це — неправда.

Перша згадка про Москву датується 1147 роком. Тоді, згідно з Іпатіївським літописом, князь Юрій Долгорукий надіслав запрошення на обід своїм друзям. Тоді ж Юрій Долгорукий уклав договір з новгород-сіверським князем Святославом. Син Долгорукого, Андрій Боголюбський, заснував на Боровицькій горі фортецю, яка з часом стала частиною Кремля.

Згідно з радіовуглецевим аналізом залишків дерев’яних мостів, Москва щонайменше на 100 років раніше була заснована, ніж вважається офіційно. Утім, визначити момент заснування поселення надзвичайно важко, адже воно формувалось поступово та стихійно. Перші стоянки, розкопані на території сучасної Москви, датуються серединою ІІ тисячоліття до нашої ери. Через брак консенсусу серед археологів саме 1147 рік вважається офіційною датою заснування міста, хоча є розкопки предметів побуту з кінця ХІ століття. Немає підстав стверджувати, що Москву заснував у 1272 р. хан Менгу-Тимур. 

Під час монголо-татарської навали в ХІІ столітті хан Менгу-Тимур, який очолював Золоту Орду з 1266 року, встановив панування і над Владимиро-Суздальським князівством, до складу якого входила і Москва. Утім, вперше центром державного утворення Москва стала не завдяки Менгу-Тимуру, а після смерті Олександра Невського. 

Московське князівство (згодом — Велике князівство Московське) входило у Владимиро-Суздальське князівство до середини ХІІІ століття. Володимиро-Суздальське князівство було частиною Донсько-Волзького улусу до кінця ХVІ століття, а центром улусу було сучасне місто Азов.

Тоді, у 1263 році, згідно з його заповітом утворилося удільне Московське князівство, яке очолив наймолодший син Невського — Данило (офіційно Данило почав правити з 1277 року). Саме ж поняття «улус» безпосередньо до Московського князівства не застосовувалося.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний

Що читати далі