НЕПРАВДА: Мовна політика України схожа на політику апартеїду

НЕПРАВДА: Мовна політика України схожа на політику апартеїду

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
997

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито мовна політика України схожа на політику апартеїду в Південно-Африканській Республіці. Про це заявив голова комітету з міжнародних відносин Молодіжної ліги партії Африканського національного конгресу Кулекані Мондлі Скосана, що прибув наглядачем на російський псевдореферендум в тимчасово окуповану росією частину Запорізької області.

Однак це — неправда. Мовну політику в Україні не можна порівнювати з апартеїдом, адже вона не дискримінує та не забороняє інші мови, зокрема російську.

Ця теза співзвучна з російськими дезінформаційними наративами про те, що російськомовне населення на території України нібито зазнає утисків, а українська влада — це «маріонетка в руках Заходу». 

Апартеїд — це офіційна державна політика расової дискримінації, що проводилася на основі утисків окремих етнічних груп населення в Південно-Африканській Республіці. 

Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» визначає, що єдиною державною мовою на території України є українська. Вона обов’язкова для органів державної влади та громадської сфери на всій території країни. Проте закон не регулює приватне спілкування, релігійні церемонії, книговидання та медіа для нацменшин. 

Щодо освіти, то у статті 21-й Закону вказується, що «особам, які належать до національних меншин України, гарантується право на навчання в комунальних закладах освіти для здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини України».

У статті 30-й зазначено, що обслуговування в Україні має бути надане саме державною мовою, проте з уточненням у пункті 3, що «на прохання клієнта його персональне обслуговування може здійснюватися також іншою мовою, прийнятною для сторін».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний