НЕПРАВДА: На Харківщині незгодних на евакуацію затримують за звинуваченням у колабораціонізмі

НЕПРАВДА: На Харківщині незгодних на евакуацію затримують за звинуваченням у колабораціонізмі

28 Травня 2024
FacebookTwitterTelegram
142

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють скриншот допису нібито від Національної поліції України у фейсбуці. У пості вказано, що на Харківщині за звинуваченням у колабораціонізмі заарештовують усіх, хто відмовляється евакуюватись.

Однак це неправда. Допис Нацполіції України підробили, текст вигадали, а фото зробили у Дніпрі.

Скриншот допису

На сторінці у фейсбуці Національної поліції України немає допису із відповідним текстом, як і в інших соцмережах відомства. На сайті Нацполіції також немає інформації про те, що людей, які відмовляються евакуйовуватись з прифронтових територій, будуть заарештовувати за звинуваченням у колабораціонізмі. Згідно з українським законодавством, колаборантом є громадянин України, який:

  • публічно заперечує здійснення збройної агресії рф проти України;
  • публічно закликає до співпраці та підтримки рішень та/або дій росії, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації;
  • публічно закликає не визнавати поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території;
  • добровільно займає посаду, не пов’язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території;
  • поширює пропаганду у закладах освіти, щоб сприяти встановленню та утвердженню тимчасової окупації частини території України;
  • передає матеріальні ресурси незаконним збройним чи воєнізованим формуванням тощо.

Колабораційна діяльність є кримінальним правопорушенням. Водночас ексзаступниця міністра юстиції України Валерія Коломієць наголошувала, що факт того, що людина проживала або проживає на тимчасово окупованій території, не дорівнює автоматично колабораціонізму. Ба більше, вона пояснювала, що виключно в суді можуть визначати, чи є людина колаборантом.

Натомість у дописі пропагандисти заявили, що людей, які відмовляються від евакуації, «заарештовують». Хоча для арешту суд має надати відповідний дозвіл, а правоохоронці можуть лише затримати підозрюваного, і тільки у певних випадках. Зокрема, якщо особу застали під час вчинення злочину, якщо безпосередньо після вчинення злочину очевидець вказує на те, що саме ця особа щойно вчинила злочин, якщо є обґрунтовані підстави вважати, що особа може спробувати втекти, щоб уникнути кримінальної відповідальності. 

За зворотним пошуком по фото, яке використали у фейковому дописі, ми встановили, що його зробили у Дніпрі 22 березня 2024 року. Як повідомили у Дніпропетровській обласній прокуратурі, правоохоронці затримали шість осіб (чотирьох за однією адресою і двох за іншою), які вимагали у місцевого мешканця повернути вигаданий борг у сумі $14 тис. Затримані погрожували потерпілому, вдавались до фізичного насилля, останній погодився передати їм авто та кошти. Групу осіб затримали та обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Вгорі — допис пропагандистів, внизу — фото затримання у Дніпрі

На те, що на цих світлинах зафільмували затримання саме цієї групи вказує чорний Лексус LX, який є на фото Дніпропетровської прокуратури та медіа «Інформатор», а також та ж алея позаду, як і на відео «Інформатора».

Фото №1-2 — з сайту «Інформатора», Фото №3 — з сайту Дніпропетровської обласної прокуратури

На прифронтових територіях, зокрема у Харківській області, влада закликає мешканців виїжджати з населених пунктів через постійні російські обстріли. У кількох населених пунктах проходить примусова евакуація родин з дітьми. Батькам чи опікунам, які мають неповнолітніх дітей та пишуть заяву про відмову від евакуації, загрожує адміністративна або кримінальна відповідальність, що зокрема може передбачати обмеження чи позбавлення волі строком від 2-х до 5 років. Водночас покарання для повнолітніх осіб, які не мають дітей і пишуть відмову від евакуації, не передбачене.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний