НЕПРАВДА: На Харківщині очікують спалахи епідемій кору, паротиту та кашлюку

НЕПРАВДА: На Харківщині очікують спалахи епідемій кору, паротиту та кашлюку

15 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
753

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію про те, що в Харківській області нібито почнуться епідемії кору, паротиту, кашлюку та дифтерії через недостатню вакцинацію серед дітей. Також пропагандисти додають, що в Україну не привозять імпортні ліки (на заміну російським) проти епілепсії, а дітям перестали робити щеплення від туберкульозу. Дезінформатори пишуть, що повна вакцинація дитини в перший рік народження обійдеться в близько $1000. 

Це — неправда. В Україні зафіксовано лише 6 випадків зараження кору, зокрема на Харківщині немає жодного хворого. Пропагандисти свідомо намагаються викликати панічні настрої у населення.

По-перше, пропагандисти свідомо залякують населення можливою епідемією кору. Кількість дітей, яким у 2023 році зробили щеплення від кору, справді зменшилася. Наприклад, за перші два місяці 2023 року 15,6% дітей (від річного плану) отримали щеплення проти кору, паротиту, краснухи, тоді як необхідний показник за цей період має становити щонайменше 17%.

За словами керівника відділення імунопрофілактики Центру профілактики хвороб Максима Фокіна, зменшення кількості щеплень пов’язано з тим, що багато людей виїхали за кордон. Фахівець зазначає, що недостатнє охоплення щепленнями справді може призвести до спалаху кору. Однак від початку 2023 року зафіксовано всього 6 випадків хвороби по всій Україні. Проте у Харківській області хворих на кір не було. Останній спалах кору в Україні був у 2017–2019 роках.

У лютому в Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що ВООЗ та ЄС передали Україні 59 мобільних автобусів вакцинації. Зокрема в таких мобільних бригадах можна зробити щеплення проти інфекційних захворювань, таких як COVID-19, кір та дифтерія. У березні ЮНІСЕФ доставили в Україну 35 200 доз комбінованої вакцини проти кору, паротиту та краснухи. Вже 1 квітня, за даними Центру громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я України, у країні було понад 117 тисяч доз цієї вакцини. Утім, ми не знайшли жодних повідомлень про нібито погану якість цих вакцин, як про це пишуть пропагандисти. 

Немає підтвердження, що на Харківщині можлива епідемія паротиту чи кашлюку. У відкритих джерелах відсутні дані про зростання випадків цих захворювань. 

По-друге, в Україні є ліки проти епілепсії. Пацієнту із епілепсією варто звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, який випише рецепт на ліки. Препарати для лікування цієї хвороби включені до програми «Доступні ліки». Тож пацієнти можуть отримати їх безплатно або із невеликою доплатою. На сайті аптек можна побачити широкий вибір наявних препаратів від епілепсії. Ліки проти епілепсії є не лише російського виробництва, а ще й з Індії, Канади чи Франції. 22 травня 2022 року Верховна Рада внесла зміни до закону «Про лікарські засоби» щодо обмеження обігу лікарських засобів, виробництво яких розташовано на території росії чи Білорусі.

Крім того, пропагандисти пишуть, що єдиний дієвий препарат, що запобігає судомам у дітей, — російського виробництва. Це неправда. До прикладу, на сайті однієї з аптек можна знайти протисудомні препарати «Карбамазепін» або «Габантин» від українського виробника. 

Російські телеграм-канали заявляють, що дітям начебто перестали робити щеплення від туберкульозу (БЦЖ), оскільки раніше вакцини були лише російськими. У Центрі громадського здоров’я зазначають, що в лютому 2023 року показник щеплення проти туберкульозу (БЦЖ) у дітей до року збільшився. Загальний показник щеплення вакциною БЦЖ у новонароджених на 3 добу життя станом на лютий складав майже 80%. У 2015 році Україна вирішила відмовитися від вакцин БЦЖ російського виробника. На офіційному сайті Державного реєстру лікарських засобів України вказано, що вакцини БЦЖ купують в індійських та болгарських виробників. За даними Центру громадського здоров’я, станом на 1 квітня 2023 року в Харківській області було понад 6,7 тисяч вакцин БЦЖ.  

Повна вакцинація дитини в перший рік народження не коштуватиме $1000. В Україні дітям до року мають зробити обов’язкові щеплення від 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту B, краснухи, гемофільної інфекції та епідемічного паротиту. Вакцини закуповують за державні кошти, а отже зробити їх можна безплатно.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний