НЕПРАВДА: На Херсонщині впродовж років привчали людей не робити щеплення

НЕПРАВДА: На Херсонщині впродовж років привчали людей не робити щеплення

24 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
342

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали заявляють, нібито після підриву українцями Каховської ГЕС вакцинація на тимчасово окупованій Херсонщині набирає обертів. За словами пропагандистів, такі щеплення є безплатними. У дописі додають, що влада в Україні роками привчала людей не робити вакцинації, супроводжуючи це різними міфами.  

Це — неправда. Насправді місцева влада Херсонщини системно нагадувала дорослим та дітям робити планові щеплення. 

По-перше, росіяни сіють неправдиві повідомлення та вкотре намагаються виправдати свої злочини. Міжнародні партнери вказують на те, що саме росія винна в підриві Каховської ГЕС. Президент Ради ЄС Шарль Мішель, президентка Молдови Мая Санду, президент Естонії Алар Каріс та інші міжнародні лідери зазначають, що саме росія відповідальна за підрив.

По-друге, Міністерство охорони здоров’я України періодично нагадує про планові щеплення для дорослих та дітей. Згідно із затвердженим календарем профілактичних щеплень, дітям варто зробити вакцинацію від 7 груп захворювань у перші 18 місяців життя та від 2 до 16 років. Тоді як дорослі, які раніше були щеплені, мають зробити вакцинацію АДП-М (від дифтерії та правця) у 26 років, а далі робити таку ж планову ревакцинацію кожні 10 років.

Календар профілактичних щеплень. Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

У відкритих джерелах достатньо доказів популяризації щеплень в Україні. Так, у 2015 році Міністерство охорони здоров’я України провело три раунди імунізації на національному масштабі з використанням оральної полівакцини (ОПВ) для дітей молодше 6 років. Щеплення вирішили провести через спалах поліомієліту в Україні. Упродовж перших двох раундів вакцинували дітей від 2 місяців до 6 років, а під час 3 раунду щеплення отримали діти до 10 років. Надалі Міністерство регулярно нагадувало за вакцинацію. До прикладу, у 2018 році у Міністерстві закликали не чекати спалаху інфекційних захворювань, а робити щеплення не лише дітям, а й дорослим. 

Місцева влада Херсонської області також систематично нагадувала про вакцинацію для дорослих та дітей. Ще у 2019 році Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб зазначав, що найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація. Схожі повідомлення про важливість вакцинації від інфекційних захворювань були у 2020 році. У 2021 році людям нагадували про щеплення проти грипу, а також про вакцинацію від COVID-19. У 2022 році на Херсонщині продовжували робити щеплення дітям від поліомієліту.

Зокрема навіть під час широкомасштабного вторгнення в березні 2022 року Херсонська міська військова адміністрація нагадувала про ревакцинацію від правця та дифтерії для дорослих. До того ж такі вакцини в державних медзакладах є безплатними. Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб на своїй сторінці також писали про важливість щеплення для дорослих.

Скриншот допису про ревакцинацію для дорослих. Джерело: Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб

У 2023 році Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України надав оновлену статистику щеплень дорослих та дітей за 2022 рік. Минулого року охоплення вакцинацією справді зменшилося: якщо у 2021 році охоплення сягало 70-91% (у залежності від вакцини та вікової категорії), то у 2022 воно зменшилося до 59-74%. Утім, не можна стверджувати, що в Україні людей роками привчали не робити вакцинацію. Профільні установи постійно нагадували про планові щеплення та вакцинацію від COVID-19. Станом на червень 2023 року (остання доступна інформація на момент публікації) в Україні є запаси вакцин для усіх планових щеплень. 

Після підриву Каховської ГЕС росіяни взялися вакцинувати населення Олешок від гепатиту А, черевного тифу та правця. Росіяни розповідали, що кожному цивільному зроблять по 3 щеплення, тоді як ввели лише одне. Водночас саме три щеплення в Олешках отримали російські «поліцейські» та військові. Також місцеві гауляйтери пообіцяли цивільним за вакцинацію від гепатиту А роздати по 10 тисяч рублів. Насправді ж гроші роздавали лише тим українцям, які мають російський паспорт. У такий спосіб росіяни маніпулюють розповсюдженням хвороб та змушують українців брати російські паспорти.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний