НЕПРАВДА: На ЗАЕС немає військової техніки, а Захід та Україна здійснюють ядерний шантаж проти росії

НЕПРАВДА: На ЗАЕС немає військової техніки, а Захід та Україна здійснюють ядерний шантаж проти росії

9 Вересня 2022
FacebookTwitterTelegram
1184

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські медіа знову використали коментар псевдоексперта Скотта Ріттера, про якого ми згадували в попередньому випуску моніторингу. Цього разу він сказав, що Захід разом із Україною намагається витіснити росію з території ЗАЕС шляхом ядерного шантажу. Мовляв, Україна постійно обстрілює станцію та перекладає відповідальність на рф. 

Водночас міноборони рф запевнило, що на ЗАЕС та поблизу неї немає російської важкої техніки, а є лише «підрозділи охорони». Також за словами міноборони, ЗСУ готували провокацію 19 серпня, у день візиту в Україну генерального секретаря ООН.

Проте це — неправда. Є докази розміщення військової техніки рф на ЗАЕС та поблизу неї. МАГАТЕ наголошує на необхідності виведення російської техніки для безпечної роботи станції.

Україна та західні країни зацікавлені у витісненні росії з території ЗАЕС, адже вона порушує базові правила ядерної безпеки.

Ще 3 березня Рада керуючих МАГАТЕ засудила у резолюції силове захоплення ядерних об’єктів та інші насильницькі дії росії, бо вони створюють серйозні та прямі загрози безпеці цих об’єктів та їхнього цивільного персоналу. Це значно підвищує ризик ядерної аварії чи інциденту, що ставить під загрозу населення України, сусідніх держав і міжнародне співтовариство. В організації закликали росію негайно припинити дії на ядерних об’єктах, щоб українська влада відновила над ними контроль. 

Уже в серпні генеральний директор МАГАТЕ заявив, що обстріли ЗАЕС 5-6 серпня порушили всі 7 основ ядерної безпеки:

  • фізичну цілісність ядерних об’єктів;
  • працездатність систем безпеки;
  • можливість для персоналу виконувати свої обов’язки та приймати рішення без зовнішнього тиску;
  • доступність сторонніх джерел живлення;
  • функціонування всіх ланцюгів постачання;
  • здійснення радіаційного моніторингу та аварійних заходів;
  • надійну комунікацію з регулятором та іншими суб’єктами.

Як ми повідомляли раніше, саме росія відповідальна за обстріли ЗАЕС 5-6 серпня.

У звіті МАГАТЕ, опублікованому 6 вересня після візиту на станцію, фахівці знову зазначили, що протягом всього періоду окупації ЗАЕС регулярно порушувалися згадані 7 основ безпеки.

Росія розміщує військову техніку на самій ЗАЕС та поблизу неї, загрожуючи ядерній безпеці. 25 серпня британська розвідка опублікувала супутникові знімки ЗАЕС, на яких можна помітити російські БТР та вантажівки за 60 метрів від реактора станції.

Військова техніка рф на ЗАЕС, 21 серпня 2022 року. Джерело: британська розвідка

У вересневому звіті МАГАТЕ теж йдеться про розміщення військових вантажівок на першому поверсі турбінних залів в енергоблоках №1 та №2. Для забезпечення повної безпеки станції МАГАТЕ наголошувало на необхідності виведення техніки рф із території ЗАЕС.

Військова техніка на ЗАЕС. Джерело: МАГАТЕ

Також відомо, що російські РСЗО стріляють із території ЗАЕС. 3 вересня видання The Insider оприлюднило відео, на якому видно роботу російської реактивної артилерії безпосередньо поруч до станції. Представники Пентагону теж підтвердили, що росіяни ведуть вогонь із зони навколо ЗАЕС. 

Тож усі докази вказують, що єдиним порушником і провокатором у цій історії є російська федерація.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний