НЕПРАВДА: На Запорізькій АЕС зберігається 30 тонн плутонію та 40 тонн збагаченого урану, які можна використати для створення зброї

НЕПРАВДА: На Запорізькій АЕС зберігається 30 тонн плутонію та 40 тонн збагаченого урану, які можна використати для створення зброї

31 Травня 2022
FacebookTwitterTelegram
2599

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію про те, що генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, ніби на Запорізькій АЕС зберігається 30 тонн плутонію та 40 тонн збагаченого урану.

Утім, це неправда: «Енергоатом» заявив, що плутоній та збагачений уран, які можна було б використати у військових цілях, ніколи не зберігалися на Запорізькій АЕС.

Скриншот допису 

У соцмережах посилаються на допис журналіста видання «Wall Street Journal» Лоуренса Нормана у твітері. Той зі свого боку посилається на заяву Рафаеля Гроссі. 

25 травня 2022 року гендиректор МАГАТЕ Гросі виступив на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Він сказав, що МАГАТЕ прагне відвідати Запорізьку АЕС, аби переконатися, що 30 тис. кг плутонію і 40 тис. кг збагаченого урану, що зберігаються там, не використали для інших цілей.

Однак державне підприємство «Енергоатом» повідомило, що на Запорізькій АЕС не зберігалися уран та плутоній, які можна було б використати у військових цілях. На АЕС зберігаються відпрацьовані тепловидільні збірки — ядерне паливо. Однак таке відпрацьоване паливо є на всіх АЕС світу.

Російські медіа також пишуть, ніби Рафаель Гроссі висловив побоювання, що з АЕС могли зникнути кілька сотень кілограмів ядерно-збройового матеріалу. Це неправда: цього директор МАГАТЕ не говорив. 

Із 4 березня 2022 року Запорізька АЕС перебуває під контролем російських окупантів. Уночі 4 березня Запорізька АЕС загорілася внаслідок обстрілів російських військових. Росіяни кілька разів влучили в один з реакторів. Ба більше, окупанти не відразу пустили пожежників гасити пожежу. Російські військові завдали шкоди Запорізький АЕС на 18,3 млрд грн. Ця сума складається з вартості пошкоджених будівель і обладнання, обстріляних під час штурму, робочого корпусу будівлі Атоменергомашу та обладнання Атомремонтсервісу.

Голова Запорізької обласної військової адміністрації Олександр Старух зазначив, що захоплення ЗАЕС — це спосіб зруйнувати стабільність роботи енергосистеми в Україні. Колишній міністр ядерної безпеки України Юрій Костенко заявив, що рішення путіна обстріляти ЗАЕС — це ядерний тероризм.

Автори

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний