НЕПРАВДА: Навіть під час відключення електроенергії за неї доведеться платити

НЕПРАВДА: Навіть під час відключення електроенергії за неї доведеться платити

24 Червня 2024
FacebookTwitterTelegram
136

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські телеграм-канали поширюють інформацію, нібито українців почали попереджати, що вони зобов’язані платити за світло, навіть якщо не користуються ним. У дописі прикріпили оголошення в якому вказано: «Для якнайшвидшого відновлення нормативних потужностей оплата за електроенергію стягуватиметься незалежно від подачі електроенергії».

Утім, це неправда. В Україні тариф за електроенергію нараховується відповідно до кількості фактично спожитої енергії або за середньодобове споживання. Цю процедуру не змінювали, а в об’яві припустилися помилок. 

Скриншот допису

На те, що це оголошення підробне вказують кілька фактів. Так, ЛКП «Княже місто» від імені якого поширили це оголошення, — це комунальне підприємство у Львові, яке надає послуги з управління багатоквартирними будинками. Його графік та номери телефонів є у вільному доступі, тому створити оголошення від його імені міг будь-хто.

Скриншот контактів ЛКП «Княже місто» на сайті Львівської міської ради

До сфери повноважень ЛКП не входить перевірка лічильників чи сповіщення про зміну нарахування тарифу. Про це мало б повідомити місцеве обленерго, але на сайті та у соцмережах «Львівобленерго» немає відповідної інформації. До того ж у разі зміни процедури нарахування про це мали би повідомити в усіх регіонах України, а не лише у Львові, натомість на сайтах «Укренерго» чи Міністерства енергетики не заявляли про впровадження таких змін. У оголошенні не пояснили, як саме лічильник нараховуватиме вартість електроенергії навіть за її відсутності, адже справний лічильник не намотує кВт-год, коли світла немає.

Загальну вартість за кВт-год для побутових споживачів встановлює Кабінет Міністрів України. З 1 червня в Україні підвищили вартість тарифу на електроенергію з 2,64 грн (залежно від спожитого обсягу електроенергії) до 4,32 грн за 1 кВт-год, він буде чинним до 30 квітня 2025 року. Ймовірно, саме це нововведення спонукало пропагандистів створити подібний фейк, аби викликати суспільне обурення та поширити наратив, нібито тарифи несправедливі. Однак Кабмін не змінював процедуру нарахування плати за електроенергію, вона вираховується за фактично спожиті кВт-год. Натомість громадянам, які невчасно або взагалі не подають дані, тариф нараховується за середньодобове споживання. Під час підрахунку враховується кількість електроенергії, спожита за попередній місяць.

До того ж текст «оголошення» також вказує, що його автори, імовірно, користувались онлайн-перекладачем для створення фейку. Уже в першому реченні фейкороби припустились помилки у реченні: «З 1 червня тарифи на світ будуть підвищені». Українською правильно сказати «світло», натомість «світ» — це калька з російської («свет»). Словосполучення «лічильник передаватиме свідчення» некоректне і, можливо, створене від російського «передавать показания». Слово «свідчення» означає повідомлення про щось, підтвердження чого-небудь очевидцем або обізнаною у певній справі людиною, тож українською краще сказати «лічильник передаватиме дані» чи «лічильник передаватиме показники». Також в «оголошенні» не вказано ні вартість актуального тарифу, ні дату впровадження нововведення, ні орган, який це рішення ухвалив.

Скриншот фейкового оголошення

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний