НЕПРАВДА: Немає потреби вдягати маску – заява ВООЗ 2021 року | VoxUkraine

НЕПРАВДА: Немає потреби вдягати маску – заява ВООЗ 2021 року

4 Лютого 2021
FacebookTwitterTelegram
1337

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У Facebook поширюють інформацію, що ВООЗ наразі стверджує про те, що немає необхідності носити маски.

Скриншот, який поширюють.

 

Проте ВООЗ цього не заявляла. Цей фейк уже спростували незалежні фактчекери з USA TODAY

Джерелом походження інформації є британський вебресурс Principia Scientific International. І поширюють скриншот публікації за 25 січня 2021 року саме з цього сайту.

Ресурс Media Bias / Fact Check (ним користуються незалежні фактчекери мережі IFCN) оцінює публікації видання Principia Scientific International (PSI) як псевдонаукові та конспірологічні. Деякі публікації видання не проходили успішно перевірки фактчекерів.

Зокрема, у статті PSI йдеться про те, що ВООЗ визнає, що для здорової людини немає медичних причин носити маску поза лікарнями. Це начебто аргументують рекомендаціями ВООЗ із використання масок під час пандемії COVID-19, де написано, що “використання масок не дає достатнього захисту”. А також цитатою Майка Раяна (Dr. Mike Ryan) з ВООЗ, де експерт говорить про відсутність доказів того, що носіння масок може захистити населення.

Утім, таке трактування – маніпуляція та виривання фраз із контексту.

По-перше, в останніх рекомендаціях щодо масок (станом на 1 грудня 2020 року) ВООЗ справді пише, що саме лише використання масок недостатнє для захисту від інфікування коронавірусною інфекцією. Важливі також гігієна рук, дотримання дистанції щонайменше 1 метр, достатня вентиляція приміщень тощо. Про це писали і в попередніх рекомендаціях ВООЗ від 5 червня 2020 року. Тобто, якщо будучи в масці, неінфікована людина близько контактуватиме з інфікованою і при цьому не митиме руки та торкатиметься слизових оболонок, маска неінфіковану людину не врятує.  

Також варто дотримуватись правил використання масок:

  • Перед тим, як одягати маску потрібно продезінфікувати руки.
  • Маска повинна щільно прилягати до обличчя та закривати рот та ніс.
  • Не можна торкатись до маски руками. Якщо раптом торкнулись до маски – помийте руки.
  • Змінювати маску потрібно кожні 2-3 години або коли вона стане вологою.
  • Не можна повторно використовувати одноразові маски.
  • Не забувайте мити руки після того, як зняли маску.

По-друге, цитата Майка Раяна була озвучена на пресконференції 30 березня 2020 року. Тоді здоровим людям справді радили носити маску лише при догляді за хворими. Але 5 червня 2020 року ВООЗ оновила рекомендації по носінню масок. Із того часу маски радять одягати як інфікованим, так і здоровим при контактах із іншими людьми. Тому використання цитати у контексті, який змінився, є маніпуляцією.

У цьому контексті технічна керівниця ВООЗ із реагування на COVID-19 Марія Ван Керхов на пресконференції ВООЗ від 22 січня 2021 року також заявила, що маски є одним з багатьох підходів протидії поширення вірусу. 

I should say with the use of masks, masks are one aspect of control, one aspect of reducing the spread of this virus and they can’t be used alone

Тобто фактично у ВООЗ стверджують про комплексний підхід у боротьбі з вірусом, а не заохочують перестати носити маски. Вони є ключовим засобом стримування захворювання та збереження життя.

Також, раніше ми писали, що: 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний