НЕПРАВДА: Немає закону, який забороняє дітям відвідувати навчальні заклади без вакцинації

НЕПРАВДА: Немає закону, який забороняє дітям відвідувати навчальні заклади без вакцинації

19 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
8168

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Український блогер Сергій Гула заявляє, що, згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України, діти без щеплення не зможуть навчатися офлайн у школах. За словами Гули, нібито немає жодного закону, який би забороняв відвідувати школи нещепленим дітям. Накази Міністерства нібито є «незаконними» та порушують безумовні права на освіту. Крім того, Гула каже, що батьки не зобов’язані приносити до школи довідку №063/о, бо це є «розголошенням медичної таємниці».

Це — неправда. Згідно з законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітям заборонено відвідувати навчальні заклади без щеплення.

По-перше, Сергій Гула поширює неправдиві твердження щодо відвідування шкіл без вакцинації. Згідно із законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», дітей приймають до навчальних та інших закладів за наявності довідки після медичного огляду, де записані усі щеплення дитини. У законі чітко зазначають, що дітям, які не отримали вакцинації за календарем щеплень, заборонено відвідувати дитячі заклади.

Відповідно до затвердженого календаря профілактичних щеплень, дітям потрібно зробити вакцинацію від 7 груп захворювань у перші 18 місяців життя та від 2 до 16 років. Водночас до профілактичних щеплень є певні протипоказання. Зокрема це алергічна реакція на попередню дозу вакцини, імунодефіцит або гострі захворювання із температурою вище 38°C. Також для вакцинації дітей є виключення: якщо профілактичні щеплення провели з порушенням строків через медичні протипоказання при нормальній епідеміологічній ситуації, за рішенням лікарів дитину можуть допустити до очного навчання. 

По-друге, у законі України «Про освіту» йдеться, що особа має право здобувати освіту в різних формах — очній або дистанційній. Отже, батьки можуть обрати дистанційну форму навчання для дитини, яка не має всіх профілактичних щеплень.

Завідувачка відділу імунопрофілактики Полтавського центру контролю і профілактики хвороб Олена Асаул каже, що для безпечного навчання рекомендується, щоб охоплення щепленнями було близько 95%. Асаул зазначає, що здебільшого батьки відмовляються робити щеплення дітям через особисті міркування та релігійні переконання. 

Центр громадського здоровʼя повідомляє, що рівень охоплення профілактичними щепленнями в Україні за 7 місяців 2023 року проти деяких захворювань не досягає необхідних 56%. Всесвітня організація охорони здоров’я зазначає, що для протидії спалахам кору рівень охоплення відповідними щепленнями має становити 95%.

Сергій Гула безпідставно заявляє, що довідка №063/о щодо вакцинацій дітей є «розголошенням медичної таємниці». Насправді пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров’я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні. Також заборонено вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз та методи лікування пацієнта. Міністерство охорони здоровʼя України наголошує, що медична таємниця — це звернення до лікарів чи діагноз, тоді як довідка про вакцинацію не містить таких даних.

Сергій Гула — український адвокат, який на своєму ютуб-каналі поширював фейки про пандемію COVID-19, вакцинацію. Також блогер намагався очорнити систему охорони здоров’я в Україні та казав, що введення електронних медичних карток призведе до того, що людей начебто без їхнього дозволу залучатимуть до участі в експериментах.

Зрештою такими заявами Сергій Гула намагається дискредитувати Міністерство охорони здоров’я України, яке нібито не допускає дітей до навчання без щеплень. Тоді як сам блогер системно поширює фейки та підіграє кремлівським наративам.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний