НЕПРАВДА: «Орешник» дуже добре зарекомендував себе в бойових умовах — путін

НЕПРАВДА: «Орешник» дуже добре зарекомендував себе в бойових умовах — путін

28 Липня 2025
FacebookTwitterTelegram
72

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють відео із пресконференції владіміра путіна 23 червня 2025 року. У ньому він повідомляє, що рф розгортає серійне виробництво ракетного комплексу середньої дальності «Орешник», який «дуже добре зарекомендував себе в бойових умовах». 

Однак це неправда. «Орешник» застосували один раз і без бойової частини в Дніпрі, тож це не можна вважати повноцінним бойовим випробуванням. 

Скриншот допису

«Орешник» — балістична ракета середньої дальності класу «земля — земля», може бути носієм ядерного заряду. Бойова частина ракети ділиться на шість боєголовок, кожна з яких несе шість суббоєприпасів. У ГУР вказували, що «Орешник» — це назва науково-дослідної роботи, а ракетна система називається «Кедр».   

Перше та єдине зафіксоване використання «Орешника» відбулось 21 листопада 2024 року по заводу «Південмаш» у Дніпрі. Після цього ні російська, ні українська сторона, ні західні партнери не заявляли про повторне його застосування.   

Водночас навіть перше використання не було ефективним. Голова Дніпропетровської ОДА Сергій Лисак зазначав про пошкодження промислового підприємства, однак про повне його знищення не йшлось. На супутникових знімках «Південмашу», які публікували російські телеграм-канали, видно, що завод не зазнав суттєвих зовнішніх руйнувань.  

Крім того, два неназвані високопоставлені джерела в українському уряді повідомили виданню Reuters про відсутність вибухівки в ракеті. Відповідно суттєвих руйнувань від неї не могло бути. Колишній інженер-конструктор конструкторського бюро «Південне» Олександр Кочетков вказував, що руйнування після запуску ракети спричинені лише кінетичною енергією, тобто падінням «Орешника» з великої висоти, адже в ракеті не було бойової частини  

Тож заява «”Орешник” добре зарекомендував себе в бойових умовах» не відповідає дійсності. У війні його застосували лише один раз, причому без бойової частини.  

Раніше ми спростовували фейк, ніби на місці влучання російської ракети у «Південмаш» утворилася вирва. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний