Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють скриншот СМС-повідомлення, нібито від «Ощадбанку», у якому вказано: «Ваша карта заблокована через неявку в ТЦК. Більше інформації ви можете дізнатися в ТЦК, в якому перебуваєте на обліку».
Однак це неправда. На момент публікації цього скриншоту в Україні не ухвалили закону, який дозволяє банку блокувати кошти військовозобов`язаних через неявку в ТЦК та СП. Голова правління «Ощадбанку» також повідомив, що скриншот фейковий.
Скриншот допису
Голова правління «Ощадбанку» Сергій Наумов підтвердив, що новина про розсилання повідомлень з подібним змістом є російським ІПСО. Скриншот поширювали лише російські новинні ресурси, а надійні українські медіа про це не згадували. Першим інформацію опублікував телеграм-канал 7:40 Ньюз» 5 лютого о 16:44 за київським часом.
До того ж на момент написання статті в Україні не прийняли закон, який би дозволяв банкам блокувати картки військовозобов`язаних через неявку в ТЦК та СП. У законопроєкті, який 25 грудня 2023 року депутати внесли до Верховної Ради, дійсно були положення, які накладали б обмеження на ухилянтів. Серед них і дозвіл на блокування банківських карток. Утім, у січні 2024 року проєкт відкликали.
В оновленій версії законопроєкту, який ухвалили 7 лютого у першому читанні, вказано, що суд може накласти санкції на осіб, які після отримання повістки, не прибули до ТЦК. Зокрема, ухилянтам можуть обмежити право керування автомобілем, накласти арешт на кошти та інші цінності на рахунках у банках. Однак наразі цей проєкт готують до другого читання, тому остаточний текст може змінитись. А норма про блокування карток наразі не діє. Депутати прогнозували, що законопроєкт можуть ухвалити на початку або в середині березня, а у квітні він набуде чинності.
Як пояснювала правозахисниця Вікторія Тютюнникова, за чинним законодавством, військовозобов`язані, які не прийшли до ТЦК після отримання повістки для уточнення даних або для проходження медичної комісії, несуть адміністративну відповідальність. Якщо ж людина не з`являється до центру комплектування після проходження ВЛК та отримання мобілізаційного розпорядження, їй загрожує кримінальна відповідальність.
СМС-повідомлення нібито від «Ощадбанку» також виглядає неправдоподібно. Адже зазвичай у СМС-повідомленні банк використовує латинську абетку, а не кирилицю. Натомість українською «Ощадбанку» надсилає листи у вайбері, телеграмі. Також у кінці повідомлення, як правило, вказують номер колцентру: 0800210800.
1. Скриншот, який поширюють у мережі. 2. Стандартне СМС-повідомлення від «Ощадбанку». 3. Стандартний лист у вайбері від «Ощадбанку»
Також у самому повідомленні припустились помилки, адже повною є абревіатура ТЦК та СП (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки).
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний