НЕПРАВДА: Пам’ятка МОЗ України про радіаційну небезпеку у Хмельницькому

НЕПРАВДА: Пам’ятка МОЗ України про радіаційну небезпеку у Хмельницькому

31 Травня 2023
FacebookTwitterTelegram
287

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото пам’ятки нібито від МОЗ України. У документі перераховані запобіжні заходи та рекомендації у випадку загрози радіаційної небезпеки у Хмельницькому та його околицях.

Утім, МОЗ України не створювало такий документ.

Фото пам’ятки

У Центрі протидії дезінформації (ЦПД) повідомили, що такого документа не існує. Про це ЦПД повідомило Міністерство охорони здоров’я України. На сайті МОЗ України, Головного управління ДСНС у Хмельницькій області, Центра громадського здоров’я МОЗ України та Департаменту охорони здоров’я Хмельницької ОДА також немає пам’яток із заголовком про небезпеку у Хмельницькому.

Подібні пам’ятки щодо дій у разі радіаційної небезпеки у 2022 році публікували місцеві ради різних областей України, але без заголовка «У зв’язку з загрозою радіаційної небезпеки в місті…».  Наприклад, Нетішинська (Хмельницька область), Новомиргородська, Світловодська (Кіровоградська область), Арцизька (Одеська область) міські ради. Також пам’ятка з ідентичним змістом є на сайті Одеського обласного центру громадського здоров’я. Деякі з цих пам’яток були прямо пов’язані з російською агресією: у них згадували окупацію росією Запорізької АЕС, що підвищує ризики ядерної катастрофи.

Ймовірно, автори фейку використали реальний текст пам’ятки, але вигадали заголовок, нібито пов’язаний із «радіаційною небезпекою в Хмельницькому».

Ми вирішили знайти фото пам’ятки через зворотний пошук у Google Images. Пам’ятку поширювали російські ЗМІ, а також проросійські чеські та сербські медіа. Проте жодне з видань не надало доказів, що це документ справді створили в державних установах України. 

Раніше ми спростовували фейк про те, що на Хмельниччині нібито підвищився радіаційний фон після «підриву складів зі збідненим ураном».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний