НЕПРАВДА: Паспорт здоров’я Німеччини 30-х років потрібен був для відвідування громадських місць

НЕПРАВДА: Паспорт здоров’я Німеччини 30-х років потрібен був для відвідування громадських місць

17 Грудня 2021
FacebookTwitterTelegram
557

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють інформацію, що «паспорт здоров’я» нацистської Німеччини потрібен був для відвідування музеїв, громадських будівель, театрів, шкіл, робочих місць і давав право вільного пересування. «Паспорт здоров’я» нацистської Німеччини порівнюють з COVID-паспортами.

Скриншот допису

Однак, це — неправда. Раніше про це писали фактчекери з VIENNA.AT.  

У дописі йдеться про «Gesundheitspass» — «паспорт здоров’я», який видавали членам NSDAP (керівна партія Німеччини з 1933 до 1945 року) та гітлер’югенду. У паспорт записували фізичні вади та показники працездатності. Цей документ не регулював доступ до соціального чи трудового життя, а був необхідним лише для доступу до оздоровчих послуг, наприклад, перебування на курортах, відпочинок у спа. 

Гітлер’югенд — молодіжна воєнна організація, створена Адольфом Гітлером у 1933 році. У неї входили хлопці 13-18 років. Із 18 років, після закінчення гітлер’югенду, вони ставали членами NSDAP.

«Gesundheitspass» існували не лише у часи нацистської Німеччини. Наприклад, є такий документ від 1947 року його видавали людям з двома довідками про щеплення у таборах для переселенців, а і приклад документу від 1962 року — його видавали працівникам харчової галузі. 

Наразі терміном «Gesundheitspass» позначають як довідку про стан здоров’я, (наприклад, для працівників харчової галузі, медичних працівників, тих, хто займається комерційним виробництвом), так і COVID-паспорт. Різниця між «паспортом здоров’я» нацистської Німеччини та COVID-паспортами полягає у тому, що перший документ документував результати медоглядів членів NSDAP чи гітлер’югенду, натомість COVID-паспорти використовують для контролю за поширенням пандемії.

Подібний фейк поширювали щодо «Ahnenpaß» — «паспорта предків», який існував у нацистській Німеччині та підтверджував «арійське» походження. Раніше незалежні фактчекери з dpa Deutsche Presse-Agentur GmbH спростовували те, що «Ahnenpaß» нібито був потрібен для відвідування музеїв, театрів та інших громадських місць. 

Історик Шанталь Кестелут (Chantal Kesteloot) повідомив фактчекерам, що «Ahnenpaß» використовували для прийому на роботу на державну службу, в NSDAP та SS(військово-поліційна організація NSDAP). Утім, цей документ не потрібен був для відвідування громадських місць.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний