НЕПРАВДА: Після ухвалення закону про постановку жінок на військовий облік, медикині масово гинуть на фронті

НЕПРАВДА: Після ухвалення закону про постановку жінок на військовий облік, медикині масово гинуть на фронті

31 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
416

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють фото восьми військовослужбовиць, які загинули під час ведення бойових дій на сході України. Автори допису вказують, нібито жінок відправили на фронт після ухвалення законопроєкту, який передбачає приховану мобілізацію жінок з медичною освітою до лав ЗСУ. У повідомленні також йдеться, що уже через місяць після прийняття закону, у мережі з`явились повідомлення про загибель щонайменше 50 військових медикинь. 

Утім, це неправда. Загиблі військовослужбовиці на фото вступили до лав ЗСУ до набрання чинності закону, вони зробили це добровільно. Станом на момент написання матеріалу у мережі немає інформації про загибель військовослужбовець, мобілізованих після 1 жовтня. Постановка жінок на військовий облік існувала ще до ухвалення закону, вона не означає, що медикиню одразу відправлять на фронт.

Скриншот допису

1 жовтня 2023 року у дію вступив закон, який Президент України Володимир Зеленський підписав ще у жовтні 2022 року. Документ передбачає запровадження військового обліку жінок певних професій за їхнім бажанням. У той час як, жінки з медичною та фармацевтичною освітою від 18 до 60 років мають стати на облік обов`язково. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи. 

Проте у ЗСУ неодноразово наголошували, що взяття на облік необов`язково означає мобілізацію. Це необхідно для узагальнення даних про наявний резерв фахівців з медосвітою. Перехідний період до якого жінки мають стати на облік буде тривати до 31 грудня 2026 року. У разі невиконання порушення правил військового обліку на військовозобов`язаних можуть накласти штраф від 850 до 1700 грн. 

У законі не йдеться про «приховану» мобілізацію. Постановка жінок на військовий облік існувала з 1992 року, однак система працювала не досконало, а більшість жінок з медичною освітою не перебували обліку. Тому новий законопроєкт має на меті змінити ситуацію. Як і у попередніх редакціях закону, постановка на військовий облік жінок передбачає, що у воєнний час їх можуть призвати на військову службу.

За допомогою зворотного пошуку по фото у Google Images ми ідентифікували жінок на першому, другому та восьмому фото. Жінка у військовій парадній формі військовослужбовиця 16-ї окремої бригади армійської авіації «Броди», старша солдатка Зоряна Ковальчук. Вона вступила до ЗСУ у 2016 році. 27 червня 2023 року Ковальчук загинула на сході України.

Фото загиблої військової Зоряни Ковальчук

На наступній світлині зображена молодша сержантка, бойова медикиня Наталія Цокурова. Вона вступила до лав ЗСУ 26 лютого 2022 року. Військовослужбовиця загинула 22 червня 2023 року у бою від поранень після артилерійського обстрілу поблизу населеного пункту Берегове Херсонської області.

Фото загиблої військової Наталії Цукорової

На останньому фото у дописі зафільмована військова Наталія Хімчинська. У 2021 році вона підписала контракт, щоб служити в ЗСУ. У фейсбуці Кам`янської територіальної громади зазначили, що Хімчинська загинула 7 серпня 2023 року при виконанні службових обов’язків.

Фото загиблої військової Наталії Хімчинської

Жінку на третьому фото ми ідентифікували за допомогою інструмента PimEyes.  За інформацією Великосеверинівської громади (Кіровоградська область), де проживала військовослужбовиця Марина Бак, жінка пішла доброволицею до ЗСУ після початку повномасштабного вторгнення росії. 10 квітня 2023 року Марина Бак померла у реанімації обласної клінічної лікарні в Дніпрі.

Фото загиблої військової Марини Бак  

На інших чотирьох фото вказані імена загиблих військовослужбовиць. На четвертій та шостій світлині — Ганна Сторожук, була штаб-сержанткою 126 окремої бригади територіальної оборони міста Одеса. 27 серпня 2023 року поблизу села Вірівка Херсонської області вона потрапила під російський обстріл та загинула.

Вгорі — фото, яке додали у дописі; внизу — фото загиблої військової Ганни Сторожук

Сержантка Вікторія Дарій, розміщена на п`ятому фото, пішла на військову службу ще у 2019 році та служила у 93-й окремій механізованій бригаді «Холодний Яр». Під час повномасштабного вторгнення перевелася до 47-ої окремої механізованої бригади «Маґура», де її призначили командиркою взводу технічного забезпечення механізованого батальйону. Загинула 30 липня 2023 року поблизу міста Оріхів Запорізької області, через влучання російського снаряда у штаб підрозділу.

Фото загиблої військової Вікторії Дарій

На сьомій світлині — Ірина Пономаренко. На фейсбук-сторінці Широківської селищної громади (Дніпропетровська область), де проживала військова, вказано, що Пономаренко обіймала посаду кухарки їдальні взводу матеріального забезпечення батальйону логістики. Загинула військовослужбовиця 10 вересня 2023 року поблизу населеного пункту Різдвянка Запорізької області. 

Фото загиблої військової Ірини Пономаренко

На передостанньому фото, яке прикріпили у дописі, вказане ім`я — Юлія Шевченко. До 24 лютого 2022 року вона працювала у Національному агентстві з питань запобігання корупції. У перші місяці повномасштабного вторгнення Юлія вступила до лав 47-ої окремої механізованої бригади «Маґура», де виконувала обов`язки заступниці командира з морально-психологічного забезпечення. 31 липня 2023 року Юлія Шевченко загинула внаслідок російського обстрілу.

Фото загиблої військової Юлії Шевченко

Станом на 12 жовтня у медіа не повідомляли про загибель жодної військової протягом місяця.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний