НЕПРАВДА: Після землетрусу в Туреччині знизили ціни на все

НЕПРАВДА: Після землетрусу в Туреччині знизили ціни на все

31 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
1566

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито після землетрусу в Туреччині у країні знизили ціни на все, а в Україні, мовляв, під час війни влада обкрадає людей.

Утім, це неправда. Після землетрусу у Туреччині не здійснювали заходи для регуляції цін, відтак у деяких регіонах вартість товарів та послуг зросла. Твердження, ніби влада обкрадає українців безпідставне, автори не наводять жодних аргументів на підтвердження цього. 

Скриншот допису

6 лютого 2023 року на півдні та південному сході Туреччини, поблизу кордону з Сирією, стався землетрус магнітудою 7,7 балів, в обох країнах загинули понад 50 тис. людей. За словами президента Туреччини він став найпотужнішим з 1939 року. Також потужні землетруси магнітудою понад 5 балів відбулись 20, 23 та 27 лютого. 

Після землетрусу 6 лютого президент країни Реджеп Ердоган заявив, що  сім’ї, які постраждали від землетрусу в Кахраманмараші, отримають допомогу по 10 тисяч лір, на момент написання тексту це дорівнювало $371 (мінімальна заробітна плата становить $423). Уряд також вжив низку заходів для ліквідації наслідків катастрофи. Зокрема, вивезли громадян з обмеженими можливостями разом з родичами, надали безвідсоткові позики для громадян та підприємств, поставили намети та забезпечили постраждалих їжею,  проте заходи регуляції цін не запроваджували.

Упродовж кількох місяців після катастрофи турецькі медіа неодноразово повідомляли про завищення цін на продукти першої необхідності та житло. 7 лютого новинний сайт Ekonomi.haber7 опублікував новину про те, що ціни на ковдри зросли зі 100 до 250 лір. Також у регіонах, які постраждали від землетрусу медіа заявили про підвищення цін на намети на 60%, вартість павербанків зросла на 100 лір, а на флісові шалики більше, ніж удвічі, з 89 до 182 лір.  Подорожчали й електроковдри, обігрівачі, спальні мішки, ліхтарі. 

В Офісі головного прокурора Анкари також вказали, що  деякі автобусні компанії скористались ситуацією та підвищили ціни на квитки у 2-3 рази. Прокуратура розпочала розслідування щодо таких інцидентів.

Однак повідомлення про завищення цін виникали й надалі. До прикладу, 17 лютого голова Асоціації перевізників «Evden Eve» розповів, що люди з постраждалих від землетрусу міст намагаються перевезти свої речі у сусідні населені пункти, а це призвело до збільшення попиту на перевезення. Відтак деякі компанії підняли ціни на перевезення по місту з 2,5-3 тис. лір, до 7-10 тис. лір, ціна на міжміські поїздки зросла з 18-20 тис. лір до 35-40 тис. лір.

28 лютого Офіс головного прокурора Анкари ініціював розслідування щодо завищених цін на продаж та оренду житла. У відомстві заявили, що громадяни Кахраманмараша, які постраждали від землетрусу, що стався 6 лютого, масово переїжджають до Анкари. Тому деякі орендодавці та агенти з нерухомості скористалися цією ситуацією та непомірно підвищили ціни з 8 лютого. За даними турецьких медіа, ціни на будинки у регіонах, які постраждали від землетрусу, зросли в середньому на 14%, а орендна плата на 17%.

У червні 2023 року ціни на нерухомість у містах, які приймали людей з постраждалих регіонів, залишались завищеними. Так, люди з Кахраманмараша, Стамбулу та найближчих міст, які мають 1-й рівень ризику землетрусів, прибули до міста Едірне. Через високий попит на житло тамтешні орендодавці підняли ціни на житло у кілька разів. «Зараз в Едірне проживає близько 5 тисяч осіб, які приїхали й оселилися в Едірне через землетрус. Домовласники повинні трохи свідоміше ставитися до цього питання. Всі намагаються заробити на цьому. Коли ми дивимося на власників будинків в Едірне, то більшість з них мають по 2-3 будинки. Вони повинні діяти трохи відповідальніше, враховуючи життєві обставини», — сказав президент консультантів з нерухомості Едірне Серхат Чекер.

Після землетрусів влада Туреччини не впроваджувала заходи регулювання цін, тому вартість деяких товарів та послуги дійсно зросла. Відтак твердження, ніби у Туреччині знизили ціни,  неправдиве. Крім того, автори постів не навели жодних доказів «обкрадання українців владою».

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний