НЕПРАВДА: Половина українців матиме психічні хвороби після закінчення війни — The Times

НЕПРАВДА: Половина українців матиме психічні хвороби після закінчення війни — The Times

2 Лютого 2024
FacebookTwitterTelegram
520

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито видання The Times спрогнозувало, що 50% українського суспільства буде мати психічні хвороби після закінчення війни. Також у соцмережах стверджують, що виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я України у 2016-2019 роках Уляна Супрун «вбила» українську медицину, тому в Україні немає лікарень та реабілітації.

Однак це неправда. У статті йшлося про військовослужбовці, згідно з попередніми підрахунками від 20% до 30% солдатів ЗСУ будуть мати психічні розлади. Водночас в Україні є державні медзаклади, які займаються психологічною реабілітацією військових та цивільних.

У статті від 27 січня «Боротьба за збереження свідомості травмованих військовослужбовців — перед тим, як відправити їх назад» журналіст Ентоні Лойд розповідає про психологічні проблеми, з якими стикаються військові ЗСУ. У центрі історії — український військовий Роман Трохимець, який отримав психічні травми після обстрілу росіянами піцерії у Краматорську 27 червня 2023 року. Однак у статті не наводять статистику, ніби 50% українців будуть мати проблеми з ментальним здоров’ям. 

Натомість автор матеріалу, посилаючись на звіт «Шрами на їхніх душах: ПТСР та ветерани України» міжнародного аналітичного центру Globsec, вказав, що проблеми з психічним здоров’ям можуть мати 20%-30% військових. «На основі останніх даних, а також статистики попередньої фази війни до вторгнення росії у 2022 році, у звіті зазначається, що в ситуації, коли сотні тисяч щойно мобілізованих цивільних піддаються безпрецедентному артилерійському обстрілу та психологічним травмам, від 20 до 30% солдатів на передовій, ймовірно, страждатимуть від гострих психічних розладів», — зазначає журналіст.  

Також у статті наведені дані Міністерства охорони здоров`я України, згідно з якими від 3 до 4 млн людей в Україні (це число включає військових та цивільних) потребуватимуть ліки для розв’язання проблем психічного здоров`я. Загалом за попередніми оцінками, число українців, які потребуватимуть психологічної допомоги після закінчення війни, може становити 15 млн. 

Водночас російські канали регулярно поширюють наратив, нібито Уляна Сурпун зруйнувала українську медицину. Раніше ми спростовували фейк, нібито через наказ посадовиці у 2019 році закрили всі протитуберкульозні диспансери. Немає і доказів, що Супрун ухвалювала рішення, що сприяли б розформуванню закладів реабілітації.

Наразі в Україні діють державні та приватні центри, які надають допомогу військовим з психологічними травмами, ветеранам та людям, які пережили полон чи тортури. Також допомогу військові та цивільні можуть отримати, зателефонувавши на одну з гарячих ліній кризової підтримки. У державний бюджет на 2024 рік заклали 2,6 млрд грн на заходи з ментальної, спортивної, фізичної, психологічної реабілітації та професійної адаптації військовослужбовців/-иць та членів їхніх сімей. 

Окрім цього, партнери України готові допомагати військовим та цивільним впоратися з психологічними наслідками війни. Зокрема у статті The Times вказано, що країни-члени НАТО вивчають звіт аналітичного центру Globsec, щоб оцінити, чи може організація допомогти у фінансуванні рекомендованих заходів із покращення системи охорони здоров`я України у сфері психічного здоров’я.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний