НЕПРАВДА: Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків-біженців

НЕПРАВДА: Польща почала екстрадувати в Україну чоловіків-біженців

29 Вересня 2023
FacebookTwitterTelegram
1033

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, що Польща почала висилати назад до України чоловіків-біженців призовного віку.

Це — неправда. Польща буде висилати з країни українських громадян, які допомагали чоловікам незаконно покинути територію України.

Скриншот допису

4 вересня польське медіа Rzeczpospolita опублікувало статтю із заголовком «Польща почала видавати Україні чоловіків, які виїхали з країни». Згодом видання змінило назву статті на «Польща почала видачу Україні своїх громадян, які займаються контрабандою людей». У статті йдеться про кроки української влади, направлені на повернення в Україну військовозобовʼязаних чоловіків, які незаконно залишили Україну.

30 серпня Президент України Володимир Зеленський провів засідання Ради національної безпеки та оборони. На ньому прийняли рішення «провести комплексну перевірку обґрунтованості тих рішень ВЛК щодо інвалідності та непридатності до військової служби, які були ухвалені в період із 24.02.22 року та можуть бути повʼязані з корупційними порушеннями». Зокрема, йдеться про перевірку висновків військово-лікарських комісій, що стали підставою для виїзду за кордон від початку повномасштабного вторгнення росії.

Наступного дня в етері телемарафону «Єдині новини» народний депутат Давид Арахамія заявив, що військовозобовʼязаних громадян України, які незаконно виїхали з України, можуть видати Україні за процедурою екстрадиції. За словами посадовця, попередній аналіз ситуації перед екстрадицією може зайняти декілька місяців і зобовʼязання повернути українців з-за кордону ляже на правоохоронні органи.

3 вересня представник президента у Верховній Раді України Федір Веніславський повідомив, що екстрадиція чоловіків, які виїхали з України за довідками військово-лікарської комісії, отриманими за хабар, є юридично можливою. Для цього потрібно, аби проти таких людей порушили кримінальну справу. 5 вересня Федір Веніславський заявив, що масової екстрадиції ухилянтів з-за кордону не буде. Посадовець додав: «З точки зору юридичної процедури масової екстрадиції громадян немає. Кримінальна відповідальність має персоналізований, індивідуальний характер. Відповідно з кожного факту необхідно звертатися і надавати відповідні документи про те, що особа переховується від органів досудового розслідування, суду і лише після цього можна задіяти процедуру екстрадиції. Але з огляду на правила, європейські правові стандарти, які регламентують діяльність і судових органів, і правоохоронних – це може бути оскаржено в суді Болгарії, Польщі чи Румунії. І остаточне рішення буде за судом. Тому звичайно це дуже непроста процедура і будемо думати, як її зробити більш гнучкою. Але це потребує ретельних аналізів і дискусій».

На складність масової екстрадиції українських чоловіків вказує також міністр юстиції України Денис Малюська. Зокрема, деякі європейські країни відмовляються видавати Україні осіб, обвинувачених у здійсненні корупційних злочинів, через безпекову ситуацію в Україні.

За даними Прикордонної служби Польщі, від початку повномасштабного вторгнення росії 80 тисяч українських чоловіків призовного віку виїхали з України до Польщі. За словами речника Держприкордонслужби України (ДПСУ) Андрія Демченка, щодня приблизно 20-30 осіб намагаються незаконно перетнути кордон України. ДПСУ затримали понад 20 тисяч людей через спробу незаконно виїхати з України з 24 лютого.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний