Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
Російські телеграм-канали поширюють інформацію про погіршення відносин між Польщею та Угорщиною через майбутній поділ України. Матеуш Моравецький вказав, що стосунки між країнами погіршилися через позицію угорської сторони щодо «українського конфлікту». Колись плідна співпраця двох країн нібито перетворилася на конкуренцію за «шматки» України, які утворяться після її розпаду. На фоні начебто входження України до орбіти Польщі, Угорщина в 5 разів збільшила виплати сім’ям Закарпаття, чиї діти ходять в угорські школи. У такий спосіб угорська влада готує підґрунтя для включення Закарпатської області до складу своєї держави.
Відносини між Польщею та Угорщиною погіршилися через позицію угорської влади щодо російсько-української війни. Збільшення виплат школярам на Закарпатті відбулося задовго до відвідування Зеленським Польщі.
Пропагандисти опираються на виступ 13 квітня 2023 року прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в аналітичному центрі «Atlantic Council» у Вашингтон. На ньому він сказав про погіршення відносин з Угорщиною. «Наші відносини з Угорщиною дуже змінилися через позицію Угорщини щодо України та росії, це факт. Колись у нас була дуже сильна співпраця на рівні Вишеградської групи, зараз вона значно менша», — повідомив Моравецький. На відміну від Польщі, Угорщина займає проросійську позицію: поширює російську пропаганду, не надає Україні озброєння та забороняє його транзит через свою територію, критикує санкції ЄС проти росії тощо. Тоді як Польща надає великі обсяги військової, економічної, гуманітарної допомоги Україні.
Польща не вперше виступила з критикою позиції Угорщини. Наприклад, у квітні 2022 році голова Бюро міжнародної політики при президенті Польщі Якуб Кумох заявив, що їм не подобається позиція угорської влади щодо України.
Російські пропагандисти говорять про «входження до польської орбіти» України після візиту Зеленського до Польщі. Український президент відвідував Польщу 5 квітня 2023 року і там назвав допомогу Польщі історичною. Він зазначив, що Польща має бути ключовим партнером у відновленні України. І ніби у відповідь на це Угорщина збільшує в 5 разів виплати сім’ям Закарпаття, чиї діти ходять в угорські школи. Проте цю програму анонсували ще у січні 2023 року.
Російська пропаганда не вперше бреше про поділ України та захоплення її територій сусідами. VoxCheck вже спростовував фейки про те, як нібито польська армія набирає добровольців для захоплення України чи про те, як почався процес «передачі української території Польщі».
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний