НЕПРАВДА: Прем’єр-міністр Ізраїлю заявив, що вакцини від COVID-19 викликають залежність та послаблюють імунітет
Beta

НЕПРАВДА: Прем’єр-міністр Ізраїлю заявив, що вакцини від COVID-19 викликають залежність та послаблюють імунітет

29 Жовтня 2021
FacebookTwitterTelegram
37

Перевірка фейків у рамках партнерства з Facebook

У мережі поширюють відео виступу ізраїльського прем’єр-міністра Нафталі Бенета. Жінка за кадром переказує слова міністра та заявляє, що:

  • 103 особи зі 105 померлих від COVID-19 в Ізраїлі не пройшли повний курс вакцинації, тобто отримали отримали лише 2 дози вакцини.
  • У майбутньому ізраїльтянам доведеться прищеплюватися кожні 5 місяців. На них очікує третя, четверта, п’ята, шоста, сьома, восьма дози вакцини від COVID-19.
  • У результаті вакцинації знижується імунітет, а також загострюються вже наявні проблеми зі здоров’ям, зокрема онкологічні та серцево-судинні захворюваннями.

Утім, автор відео неправильно переказує слова прем’єр-міністра Ізраїлю та поширює фейки про вакцинацію.

Цей фейк уже перевірили незалежні іноземні фактчекери з Re:Baltica. Вони звернулися за допомогою до ізраїльських фактчекерів, які змогли коректно передати зміст відео.

У відео навели уривок з виступу Нафталі Бенета 29 липня 2021 року. Однак у ньому він не стверджував, що з 105 померлих від COVID-19 103 виявилися не повністю вакцинованими. Ба більше, фраза “не пройшли повний курс вакцинації, тобто лише отримали лише 2 дози” не може бути коректною станом на 29 липня, оскільки тоді повністю вакцинованими вважали усіх ізраїльтян, які отримали дві дози вакцини (третю дозу почали пропонувати всім охочим лише 29 серпня, до цього третю дозу отримували окремі люди з групи ризику). 

Після того, як в Ізраїлі почали щеплювати бустерною (третьою) дозою, суть поняття “повний курс вакцинації” дещо змінилася через зміну підходу до видачі “зеленої перепустки” — її використовують для відвідування громадських закладів та масових заходів. 

Так, у категорії вакцинованих осіб “зелену перепустку” терміном на 6 місяців можуть отримати

  • особи, які щеплені трьома дозами (починаючи з 8 дня після бустерної дози),
  • особи, які щеплені двома дозами (починаючи з 8 дня після другої дози дози).

Люди, які отримали дві дози понад 6 місяців тому, не можуть отримати “зелену перепустку”, тому для продовження звичного життя їх закликають отримати бустерну дозу. Термін дії “зеленої перепустки” після третьої дози вакцини теж становить 6 місяців.

Уже під час іншого виступу від 18 серпня 2021 року Нафталі Бенет повідомив, що за минулий тиждень від COVID-19 померли 105 осіб. 103 з них не були вакцинованими або пройшли неповний курс вакцинації.

Прем’єр-міністр не стверджував, із якою частотою доведеться вакцинуватися від COVID-19. Водночас у цьому уривку відзначив важливість третьої дози вакцини для посилення імунітету. Не йшлося про введення четвертої, п’ятої чи інших додаткових доз.

Крім того, він не заявляв, що вакцинація шкодить здоров’ю. Навпаки, він підтримує вакцинальну кампанію.

Нагадуємо, що вакцини — ефективні та безпечні препарати для профілактики COVID-19. Люди з супутніми захворюваннями (онкологічні, серцево-судинні захворювання) повинні не уникати щеплень, а робити їх якомога скоріше, оскільки вони перебувають у групі ризику та складніше переносять COVID-19.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний