Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, нібито закон про пробацію, який ухвалив Володимир Зеленський, полегшує покарання ув’язненим. Відтепер начебто не буде покарання за крадіжку, грабіж, контрабанду, експлуатацію дітей тощо.
Це — неправда. Пробаційний нагляд не скасовує кримінальну відповідальність, а є лише альтернативою іншим видам кримінального покарання на рівні з обмеженням чи позбавленням волі.
Скриншот публікації
26 вересня 2023 року Володимир Зеленський справді підписав закон № 9185, який вносить зміни до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України. Відтепер пробаційний нагляд буде основним видом кримінального покарання на рівні з обмеженням чи позбавленням волі.
Що таке пробаційний нагляд?
Пробаційний нагляд — новий вид кримінального покарання, тобто таке ж саме обмеження прав і свобод засудженого. Однак без ізоляції від суспільства, але із встановленими наглядовими та соціально-виховними заходами.
Пробаційний нагляд призначають від 1 до 5 років. Окрім цього, засуджений обов’язково має виконувати правила, встановлені законом. До прикладу, не виїжджати за межі України без погодження, періодично з’являтися для реєстрації та повідомляти про зміну місця свого проживання, навчання чи роботи.
Також суд може зобов’язати засудженого пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб. Засудженого можуть зобов’язати носити електронний засіб контролю від одного місяця до року.
Які групи ув’язнених підпадають під пробаційний нагляд?
Загалом такий вид кримінального покарання може застосовуватися за найменш шкідливі кримінальні діяння, для яких раніше діяла альтернатива у вигляді штрафу, громадських або виправних робіт (насильницьке донорство, розголошення таємниці усиновлення, браконьєрство тощо). Повний перелік можна прочитати тут.
Пробаційний нагляд полегшує покарання для ув’язнених?
Ні. Пробаційний нагляд є лише альтернативною до основних видів кримінального покарання. Ініціатори закону зазначають, що в умовах воєнного стану потрібно оптимізувати слідчі ізолятори. Тож через ліквідацію арештних домів збільшиться кількість місць у слідчих ізоляторах, зокрема для утримання військовополонених.
До того ж після дотримання ув’язненим усіх правил пробаційного нагляду судимість усе одно залишається, каже директор ДУ «Центр пробації» Олег Янчук. Рішення про пробаційний нагляд для засудженого суддя буде ухвалювати в індивідуальному порядку.
Крім того, пробаційний нагляд є економічно вигідним рішенням для держави, адже на утримання правопорушника щомісяця виділяється певна сума. Тоді як під час пробаційного нагляду порушник не втратить роботу та надалі платитиме податки в держбюджет.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний