НЕПРАВДА: Резистентні до антибіотиків інфекції в українців доводять факт тестування біозброї в Україні

НЕПРАВДА: Резистентні до антибіотиків інфекції в українців доводять факт тестування біозброї в Україні

9 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
732

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Користувачі з посиланням на статтю Financial Times поширюють інформацію, нібито військові, яких відправляли на лікування за кордон, та українські біженці заражалися інфекціями в українських лікарнях, а потім поширювали захворювання в країнах ЄС. Як вказують автори, ці інфекції є резистентними до більшості антибіотиків, а це ніби доводить, що США тестують біозброю в Україні.

Утім, це неправда. Проблема резистентності до антибіотиків в Україні посилилася через війну, яку у 2014 році розпочала росія. У матеріалі Financial Times також повідомлялося, що стійкість до ліків спостерігалася у пацієнтів по всьому світу. Однак якщо країни з високим рівнем доходів запроваджують програми, щоб боротись з цим, країни з низьким рівнем доходів потерпають від збільшення смертності через резистентність до антибіотиків.

Резистентність до антибіотиків — це стійкість бактерій до антибактеріальних препаратів, яка виникає через нераціональне використання антибіотиків (прийом антибіотиків при вірусних або легких бактеріальних захворюваннях), недотримання режиму приймання ліків. Найкращою профілактикою виникнення антибіотикорезистентності є вакцинація, адже чим менше хворіє людина, тим менший ризик виникнення необхідності вживати антибіотики. 

У статті Financial Times від 2 жовтня «Українські інфекції свідчать про зростання загрози антибіотикорезистентності» йшлося про те, що вторгнення росії в Україну ще у 2014 році сприяло збільшенню кількості стійких до ліків інфекцій у Західній Європі. Як вказують журналісти, це могло статися через токсичність важких металів у кулях, від яких отримували травми, глибокі поранення, що могли призвести до інфікування організму, безрозбірне призначення антибіотиків. Ситуація також ускладнювалась тим, що медзаклади у регіонах бойових дій часто були пошкоджені, тестів для визначення правильного антибіотика могло не бути, а місцеві жителі, які були змушені виїжджати з регіону, могли стати переносниками хвороб. 

У матеріалі також додали, що після початку повномасштабного вторгнення через прибуття українських військових та цивільних до країн ЄС спостерігалось подальше зростання кількості антибіотикорезистентних інфекцій. «Деякі з цих інфекцій, схоже, були отримані під час перебування в перевантажених лікарнях України; інші передані нещодавно в країнах, які приймають сотні тисяч біженців», — пояснили журналісти. Тобто інфікування відбувалось після 24 лютого 2022 року та було спричинене перезавантаженістю системи охорони здоров`я в окремих регіонах. 

В Україні немає біолабораторій США, жодна країна не займається тут виготовленням чи тестуванням біозброї. До того ж резистентність до антибіотиків існує не лише в Україні. У статті вказують, що небезпека антибіотикорезистентності зростає. Зокрема це відбувається через обмежену кількість ефективних наявних препаратів та малу кількість ліків, які розробляють. До того ж наявні заходи, як-от більш ретельний вибір препарату, рекомендації дотримуватися режиму прийому ліків та контролювати використання антибіотиків для тваринництва, є не надто результативними. За даними видання, навіть країни, які витрачають багато коштів на фінансування системи охорони здоров`я, не можуть впоратись зі стійкістю до ліків у пацієнтів. 

У Міністерстві охорони здоров`я України повідомляли, що кожен другий пацієнт, який приймає антибіотик, не потребує такого лікування, а кожен третій застосовує їх при вірусних захворюваннях. Тому боротьба з антибіотикорезистентністю триває не один рік.

Так, у 2019 році Кабмін ухвалив Національний план дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Документ зокрема передбачав впровадження нових методів лабораторної діагностики хвороб відповідно до вимог ЄС. У 2021 році також ініціювали створення у медзакладах відділу інфекційного контролю, фахівці якого мали відповідати за моніторинг антибіотиків та консультувати лікарів щодо раціонального призначення антибіотиків у лікуванні. 

Крім того, за допомогою Автоматизованої інформаційної системи з фармаконагляду відстежують обсяги застосування зареєстрованих в Украї­ні антибіотиків. Із 1 серпня 2022 року антибіотики почали відпускати за електронними рецептами. Лікарі прогнозували, що така зміна не покращить ситуацію зі стійкістю до антибіотиків миттєво, але з часом це дасть позитивний результат.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний