НЕПРАВДА: Родичі військових із бригади «Азов» вимагали створити нове кладовище через брак місць для поховання

НЕПРАВДА: Родичі військових із бригади «Азов» вимагали створити нове кладовище через брак місць для поховання

20 Липня 2023
FacebookTwitterTelegram
828

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито 1 липня у Києві родичі військових з бригади «Азов» провели акцію з вимогою збільшити кількість кладовищ в Україні. Автори наводять нібито цитату виступу організаторки заходу Віри Литвиненко: «Брак місць на кладовищі стає національною проблемою і вже підштовхує людей організовувати мітинги. Чому не можна виділити достойні ділянки землі під поховання тих, хто пожертвував найдорожчим і віддав своє життя за нашу країну?».

Утім, це неправда. Родичі військових вимагали пришвидшити побудову Національного військового кладовища у Києві, щоб вшанувати пам’ять загиблих бійців, однак це не пов’язано з браком місць для поховання.

Скриншот допису 

30 червня у Києві пройшла акція, організована громадською організацією родин загиблих захисників «Серце назовні». До мітингу долучились родини загиблих військових не лише з бригади «Азов», а й батьки бійців, які пішли добровольцями на початку повномасштабної війни, рідні безвісти зниклих та полонених військовослужбовців з різних підрозділів. Вони вимагали у Президента України підписати закон №9240, який мав скоротити процедуру побудови Національного військового кладовища. Цей закон затверджений Верховною Радою 2 травня 2023 року, проте на момент публікації цієї статті президент не підписав документ. 

Фото з акції щодо вимоги побудови Національного військового кладовища 

Закон про створення Національного військового кладовища Верховна Рада ухвалила у травні 2022 року. У квітні 2023 року Київрада виділила 100 гектарів землі у лісовому масиві Биківня. Однак організатори мітингу заявили, що будівництво досі не розпочалось. 

Співзасновниця громадської організації «Жінки зі сталі» Наталя Кравцова повідомила, що організація говорила про це з представником Офісу Президента напередодні мітингу, але ситуація не змінилась. «Таке відношення до наших бійців, які віддали найцінніше — своє життя, які нікуди не втекли, які стали рубіконом між загарбниками й нашою країною. В нас немає місця, де їх поховати, немає місця, де родини можуть прийти та просто поплакати біля пам`ятника своєї дитини, куди вони не можуть принести квіти», — зазначила Кравцова

Голова громадської організації родин загиблих захисників України «Серце назовні» Віра Литвиненко також наполягала на якнайшвидшій побудові Національного військового кладовища, встановлення там камер відеоспостереження, розташування могил по підрозділах, а також включення відвідування кладовища до маршруту іноземних делегацій. Жінка пояснила необхідність створення кладовища для патріотичного виховання молоді.

«Вони (військові) мають право бути гідно вшановані державою. Вони не мають бути розпорошені по всіх кладовищах Києва. Вони мають право на те, щоб їм вклонялись перші голови держави, всіх іноземних держав», — сказала очільниця ГО «Серце назовні».

Проте вона не говорила про нестачу місць на кладовищах, що змушує людей виходити на мітинги. Цієї фрази немає й у записі акції на ютуб-каналі організації, також такий коментар Литвиненко не давала українським медіа. Створення Національного військового кладовища планували не через брак місць на інших цвинтарях, а щоб вшанувати пам`ять бійців, які загинули у поточній російсько-українській війні. На новому цвинтарі увічнять пам’яті тих, хто вже був похований на інших кладовищах. 

Окрім цього, за планом архітектурний комплекс буде включати військове кладовище, музейний комплекс, ритуальну будівлю. На цвинтарі також встановлять меморіал жертвам тоталітарних репресій у XX столітті. Охороняти кладовище і виділяти кошти на його утримання будуть з державного бюджету.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний