Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють фото начебто наслідків влучання російської балістичної ракети середньої дальності «Орешник» по Рівненській АЕС. Через це буцімто критично підвищився рівень радіації.
Це фейк. На фото зображені події, не пов’язані з ракетою «Орешник» та Рівненською АЕС. Дописи є клікбейтом для збільшення аудиторії в анонімному телеграм-каналі.
За допомогою зворотного пошуку у Google Lens нам вдалося знайти оригінальні фото. Так, у першому випадку насправді зображена пожежа у 2023 році на складі у Ташкенті.
Скриншот пошуку у Google Lens
На другому фото зображена пожежа на нафтобазі «БРСМ-Нафта» у селі Крячки Київської області у 2015 році.
Скриншот пошуку у Google Lens
У публікаціях закликають перейти до анонімного телеграм-каналу, аби дізнатися більше деталей. Проте далі жодних уточнень немає. Такі дописи — це клікбейт, яким «накручують» підписників.
«Орешник» — балістична ракета середньої дальності класу «земля — земля», може бути носієм ядерного заряду. У ГУР вказували, що «Орешник» — це назва науково-дослідної роботи, а ракетна система називається «Кедр». 21 листопада росіяни застосували цю ракету у без’ядерному варіанті для удару по Дніпру. У грудні росіяни не запускали цю ракету по Рівненщині чи інших регіонах України.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний