НЕПРАВДА: Росія дотримується зобов'язань, наданих Україні за Будапештським меморандумом

НЕПРАВДА: Росія дотримується зобов’язань, наданих Україні за Будапештським меморандумом

20 Грудня 2024
FacebookTwitterTelegram
59

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські канали поширили заяву речниці міністерства закордонних справ рф марії захарової. Вона стверджувала, нібито кремль дотримується Будапештського меморандуму, зокрема зобов’язання не застосовувати ядерну зброю проти України. Водночас вона вказала, мовляв, деякі політики на Заході пропонують повернути ядерну зброю Україні.

Однак це неправда. Росія порушує меморандум щонайменше з 2014 року, здійснюючи агресію проти України. І продовжує загрожувати українському суверенітету всіма способами, включно з ядерними погрозами.  Західні політики не пропонують повернути Україні ядерний статус.

Скриншот публікації

Будапештський меморандум, підписаний Україною, Великою Британією, США та росією у 1994 році, закріплював попередні домовленості про без’ядерність першої. Окрім зобов’язання не застосовувати ядерну зброю, країни-підписанти погоджувались:

  • поважати незалежність, суверенітет України у кордонах 1991-го року;
  • утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України;
  • утримуватись від економічного тиску, що може порушити суверенітет України.

Вперше консультації, передбачені меморандумом, США, Велика Британія та Україна провели ще у 2014 році після початку російської окупації Криму. Анексія півострова і агресія рф на сході України були порушеннями меморандуму. 

Однак у 2020 році Володимир Зеленський вказував, що рф знехтувала своїми зобов’язаннями за меморандумом ще під час конфлікту навколо острова Тузла у 2003 році. Тоді росія почала будувати дамбу в Керченській протоці від Таманського півострова до українського острова Тузла. Ці дії загрожували територіальній цілісності України. 

У 2016 році тодішній міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявляв, що росія порушувала більшість пунктів меморандуму. Зокрема це стосувалось економічного тиску з боку росії. 

У 2022 розпочався повномасштабний етап агресії. Щобільше, під час великого вторгнення російські посадовці неодноразово натякали на використання ядерної зброї проти України. У листопаді 2024 року путін затвердив зміни у російській ядерній доктрині. Згідно з нововведенням, росія може завдати ядерного удару у разі атаки на неї або Білорусь ракетами та безпілотниками неядерної держави за підтримки ядерної держави. Тому заява захарової, мовляв, кремль виконує обов’язки у рамках Будапештського меморандуму, не відповідає дійсності. 

Інформація, що політики на Заході пропонують повернути ядерну зброю Україні, теж є неправдивою. 30 листопада видання The New York Times повідомило, мовляв, адміністрація Байдена розглядає такий варіант. Пізніше медіа відредагувало статтю, вказавши, що неточно перефразувало анонімні коментарі посадовців. «Посадовці припустили, що адміністрація Байдена могла б дозволити Україні відновити свій ядерний арсенал, який Україна погодилася здати після розпаду СРСР, в обмін на гарантії безпеки. Вони не припускали, що адміністрація Байдена може повернути цю зброю Україні», йдеться в публікації.

1 грудня радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван заявив, що в адміністрації Джо Байдена не розглядають повернення Україні ядерної зброї. Українська влада підтверджує, що дотримується Договору про нерозповсюдження ядерної зброї та не має наміру розробляти ядерну зброю. 

Раніше ми спростовували фейк, ніби Україна збиралася відновити ядерний арсенал

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний