НЕПРАВДА: росія завжди вела лише оборонні та визвольні війни

НЕПРАВДА: росія завжди вела лише оборонні та визвольні війни

29 Червня 2022
FacebookTwitterTelegram
1220

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соціальних мережах поширюють тезу, що Росію безпідставно звинувачують у розв’язуванні війн, тоді як вона завжди вела лише оборонні та визвольні війни. Цю ж тезу неодноразово повторювали різні представники росії, як-от прессекретар президента рф Дмитро Пєсков чи московський патріарх Кирило.

Проте це твердження не відповідає дійсності. Упродовж усього свого існування росія неодноразово здійснювала агресію проти інших держав.

У міжнародному праві агресію визначають як використання державою збройної сили проти суверенітету, територіальної цілісності або політичної незалежності іншої держави. Агресія може проявлятися у формі вторгнення, окупації, анексії, бомбардування території іншої держави, морської блокади, використання найманців для ведення бойових проти іншої держави тощо.

Наведемо кілька прикладів війн у різних історичних періодах (російська імперія, СРСР, російська федерація), у яких росія здійснювала агресію проти інших держав. 

російська імперія

російська імперія стала однією з найбільших імперій в історії людства внаслідок серії завоювань. Наприклад, упродовж 18-19 століть росія захопила землі Північного (Чечня, Дагестан, Інгушетія тощо) та Південного Кавказу (Азербайджан, Грузія, Вірменія). Крім того, російська імперія нерідко вдавался до геноциду поневолених народів — так, після анексії Кавказу росія провела примусове переселення черкесів.

Також унаслідок серії російсько-турецьких війн у 19 столітті росії вдалося захопити території, які сьогодні належать Молдові та Румунії.

СРСР

У 1939 році СРСР розпочав війну проти Фінляндії після того, як Фінляндія відмовилася йти на територіальні поступки. Для того, щоб створити привід для агресії, за кілька днів до вторгнення Радянський Союз обстріляв власне село біля північного кордону та звинуватив у провокації Фінляндію.

Інший приклад радянської агресії — вторгнення на територію Афганістану в 1979 році. У кремлі планували змінити політичну верхівку Афганістану та посилити свій вплив у регіоні. Інтервенція ще більш ускладнила політичну кризу в країні, протягом наступних 10 років СРСР підтримував радянський режим в Афганістані та брав безпосередню участь у боях проти озброєної опозиції (моджахедів).

російська федерація

Одним із перших конфліктів, у який втрутилася російська федерація, став Придністровський конфлікт на території сучасної Молдови у 1991-1992 роках. 14-та російська армія, яка після розпаду СРСР залишалася в Молдові, допомогала придністровським сепаратистам боротися проти молдовських сил безпеки, надаючи як озброєння, так і беручи безпосередню участь у збройних сутичках.

Придністровський конфлікт залишається досі невирішеним. У березні 2022 року Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що росія окупувала частину території Молдови.

Також у 2008 році відбулося російське вторгнення в Грузію. Бойові дії припинилися того ж року, але частина територій Грузії (Абхазія та Південна Осетія) наразі перебувають під російською окупацією.

У 2014 році російська федерація здійснила агресію проти України  — тоді росії вдалося окупувати Крим та частину Донецької, Луганської областей. 24 лютого 2022 року розпочався новий етап агресії, оскільки російське керівництво вирішило розширити масштаби бойових дій та спробувати окупувати всю Україну.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний