НЕПРАВДА: Розміщення ЗРК Patriot в Україні означатиме відмову від частини суверенітету

НЕПРАВДА: Розміщення ЗРК Patriot в Україні означатиме відмову від частини суверенітету

14 Липня 2022
FacebookTwitterTelegram
1570

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У квітні 2021 року у фейсбуці поширили інформацію, що розміщення американських зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) Patriot в Україні, яке пропонував тоді голова Офісу президента Андрій Єрмак, означало б відмову України від частини свого суверенітету. Крім того, користувачі соцмереж заперечують ефективність цієї системи, наводячи приклад Саудівської Аравії: 14 вересня 2019 року 88 установок Patriot не захистили країну від атаки безпілотників та ракет, які вразили нафтові об’єкти.

Проте розміщення ЗРК Patriot в Україні не означатиме відмову від частини суверенітету.

12 квітня 2021 року Андрій Єрмак дав коментар виданню TIME: «Україна стримує Росію не лише заради себе, але й заради Заходу. Але де США розміщують ракети Patriot? Найближчі — у Польщі. А вони повинні бути тут». Цю заяву можна тлумачити по-різному: як пропозицію навчити українських військових користуватися Patriot та передати ці системи ЗСУ або ж як пропозицію розмістити військові підрозділи США на території України. 

В обох випадках це не суперечить українському суверенітету, тобто принципу самостійності, незалежності як у внутрішній, так і зовнішній політиці. Українське законодавство дозволяє розміщення іноземних військових підрозділів на території України, якщо Україна звернеться по допомогу для відсічі агресії або ж якщо до цього Україна підписала договір із іншою країною про тимчасове розміщення іноземних військових частин на власній території. В усіх випадках потрібна згода України на перебування іноземних військ. Порушенням суверенітету було би примусове розміщення іноземної армії без попереднього узгодження цього питання з Україною.

Щодо досвіду Саудівської Аравії, вона справді мала 108 установок Patriot станом на 2019 рік. 14 вересня 2019 року два нафтові об’єкти Саудівської Аравії були вражені безпілотниками та крилатими ракетами, які запустили єменські повстанці Хуті. Однак, по-перше, жодна система протиповітряної оборони не надає стовідсоткового захисту від повітряних атак. По-друге, невідомо, чи були захищені нафтові об’єкти Саудівської Аравії саме системами Patriot. 

Існують й успішні приклади застосування Patriot: ЗРК збивали повітряні цілі в Іраку та Ізраїлі, також зафіксовані випадки перехоплення ворожих цілей у Саудівській Аравії під час війни в Ємені з 2015 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний