НЕПРАВДА: СБУ оголосила в розшук Олександра Лукашенка

НЕПРАВДА: СБУ оголосила в розшук Олександра Лукашенка

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
382

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У соцмережах стверджують, що СБУ оголосила Олександра Лукашенка у розшук. При цьому, за словами користувачів мережі, якби у виборах президента України брав участь Олександр Лукашенко, він би переміг із результатом 60-70%. Про це нібито свідчать всі соцопитування українців до 24 лютого 2022 року. 

Проте це — неправда. СБУ не оголошувала в розшук Олександра Лукашенка. Олександр Лукашенко не мав високого рівня підтримки в українському суспільстві до 24 лютого 2022 року. Ба більше, в Україні не проводили соцопитувань стосовно його гіпотетичної участі в українських президентських виборах.

Інформацію про оголошення Лукашенка в розшук спростував речник СБУ. Крім того, Лукашенка немає на сайтах СБУ та МВС, де можна переглянути перелік осіб у розшуку.

У 2019 році, до масових фальсифікацій на президентських виборах у Білорусі у 2020 році та жорсткого придушення протестів, більшість українців позитивно ставилися до Лукашенка. Так, згідно з опитуванням Соціологічної групи «Рейтинг», наприкінці 2019 року 67% українців позитивно оцінювали Лукашенка.

Проте пізніше ставлення суттєво погіршилося: у 2020 році, згідно з опитуванням «Рейтинга», 45% позитивно оцінювали Лукашенка, у 2021 році — лише 34% (цей показник частково збігається з результатами дослідженням КМІС у лютому 2021 року, відповідно до якого 30% українців довіряли Лукашенку), у січні 2022 року — 29%. У квітні 2022 року підтримка знизилася до 2%.

Динаміка ставлення українців до Олександра Лукашенка у 2014-2022 роках. Джерело: «Рейтинг»

Нам не вдалося знайти опитувань, в яких українців запитували про підтримку Лукашенка на виборах президента України. Утім, можна стверджувати, що він не мав високого рівня підтримки (60-70%) серед українців до 24 лютого 2022 року.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний