НЕПРАВДА: Скорочення тривалості життя — наслідок геноциду, який чинить українська влада

НЕПРАВДА: Скорочення тривалості життя — наслідок геноциду, який чинить українська влада

5 Квітня 2024
FacebookTwitterTelegram
436

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські канали, посилаючись на дані Міністерства соціальної політики України, поширюють інформацію, нібито в Україні різко скоротилась середня тривалість життя, і влада приховує головні причини цього — відсутність доступу до медпослуг та мобілізація усіх чоловіків від 25 до 75 років, яка призводить до «колосальної» кількості загиблих. Автори зазначають, мовляв, ці дані підкреслюють, що українська влада вчиняє геноцид населення.

Утім, це неправда. Адже саме росія відповідальна за смерті не лише військових, а й цивільних українців. Низка дослідників вбачають у діях рф вчинення геноциду щодо українського народу.

На сайті Міністерства соціальної політики України справді опублікували проєкт Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року. У тексті серед причин скорочення чисельності населення вказали вимушену масову міграцію, низький рівень народжуваності, погіршення стану здоров’я населення тощо. Всі ці проблеми посилились після початку повномасштабного вторгнення рф. 

У Стратегії зазначено, що середня очікувана тривалість життя у чоловіків скоротилась з 66,4 року (2020 рік) до 57,3 (2023 рік), а в жінок з 76,2 до 70,9 року. Високий рівень передчасної смертності, передусім чоловіків, пов’язаний з роботою у в шкідливих і небезпечних умовах, потраплянням у ДТП, зловживанням алкоголем, психоактивними речовинами, палінням тощо. Також на тривалість життя вплинули анексія Криму та частини Донецької і Луганської областей, а також подальша агресія рф у 2022 році. Однак загибель військових — не єдина та далеко не основна причина скорочення тривалості життя населення в Україні. 

Щобільше, теза про мобілізацію усіх українських чоловіків від 25 до 75 років не відповідає дійсності. Адже граничний вік мобілізації становить 60 років для усіх військовозобов’язаних, також вище військове командування може перебувати на посаді до 65 років.

У лютому президент Володимир Зеленський повідомив, що з 24 лютого 2024 року на війні проти росії загинула 31 тис. українських військових. Схожу статистику наводили в листопаді 2023 року автори проєкту «Книга пам’яті полеглих за Україну», які займаються підрахунком кількості загиблих військових на основі відкритих джерел. За їхніми оцінками, кількість померлих може складати трохи більше як 30 тис. 

Крім військових, росія вбиває цивільних. Зокрема за даними ООН, з початку повномасштабного вторгнення загинули понад 10,7 тис. цивільних, більше ніж 20 тис. поранені. Реальна кількість втрат серед мирних мешканців значна вища, адже немає точних даних щодо загиблих на тимчасово окупованих територіях. Зокрема в Маріуполі кількість жертв може вимірюватися щонайменше в десятках тисячах. 

Окрім цього, росія насильно вивозить з окупованих територій українських дітей, вперше цей злочин зафіксували ще у 2014 році у Криму. 7 грудня 2023 року уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що після 24 лютого 2022 року лише за офіційними даними росія депортувала 19 546 українських дітей. Саме умисне масове вбивство цивільних та викрадення дітей деякі українські та західні дослідники кваліфікують як геноцид росії щодо українського народу. Також 25 січня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одноголосно ухвалила резолюцію «Становище дітей України». У документі країни-членів закликають визнати депортацію українських дітей геноцидом українського народу

«Конвенція про запобігання злочину геноциду та покарання за нього» визначає поняття «геноцид» як будь-яку з наступних дій, вчинених з наміром повністю або частково знищити національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку:

  • вбивство членів групи;
  • заподіяння тяжких тілесних або психічних ушкоджень членам групи;
  • навмисне створення групі умов життя, розрахованих на повне або часткове її фізичне знищення;
  • вживання заходів, спрямованих на запобігання народженню всередині групи;
  • примусове переведення дітей з групи в іншу групу».

У Стратегії демографічного розвитку України також вказані заходи, які мають знизити рівень передчасної смертності. Наприклад, у медичній сфері пропонують заохочувати людей вести здоровий спосіб життя, покращувати діагностику та лікування, підвищувати рівень вакцинації тощо.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний