НЕПРАВДА: Солодощі, снеки та газовані напої смертельніші за наркотики — дослідження

НЕПРАВДА: Солодощі, снеки та газовані напої смертельніші за наркотики — дослідження

12 Травня 2025
FacebookTwitterTelegram
35

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито в американському дослідженні довели, що  солодощі, снеки та газовані напої смертельніші за наркотики. Ці продукти збільшують ризик передчасної смерті, викликаючи діабет, агресивні форми раку або серцево-судинні захворювання. У 2022 році солодощі забрали життя 124 тисячі осіб, тоді як передозування важкими наркотиками — 74 тисяч осіб. 

 Утім, це неправда. Дослідження не порівнює смертність від ультраоброблених продуктів (UPF) та важких наркотиків. Надмірне споживання UPF пов’язують із підвищеним ризиком тяжких хронічних захворювань, а не з миттєвою смертю. 

Скриншот публікації

Наприкінці квітня 2025 року на сайті American Journal of Preventive Medicine опублікували дослідження «Передчасна смертність, пов’язана зі споживанням ультраоброблених продуктів харчування у 8 країнах». У ньому вивчали зв’язок між споживанням ультраоброблених продуктів (UPF) та ризиком передчасної смерті.  

Єдиного визначення ультраоброблених продуктів не існує. Загалом це готові до вживання продукти, які виробляють на фабриках із додаванням штучних інгредієнтів, зокрема хімікатів, барвників та підсолоджувачів. Наприклад, солодкі напої, чипси, пластівці, курячі нагетси тощо. 

У дослідженні дійсно стверджують, що зі збільшенням частки UPF у раціоні людини на кожні 10% ризик смерті із будь-яких причин зростає на 2,7%. А також, що збільшення споживання ультраобробленої їжі підвищує ризик захворіти на хронічні захворювання, зокрема серцево-судинні, метаболічні, ракові та діабет.  

Дослідження не порівнює вплив на організм ультраоброблених продуктів та важких наркотиків. Крім того, порівняння даних за різні роки у дописі некоректне. Зокрема, 124 тисячі передчасних смертей, пов’язаних із надмірним вживанням UPF в США, зафіксували у 2018 році, а не у 2022-му. Тоді як смертність від передозування фентанілом у 2022 році склала 76 тисячі осіб. 

Слід розуміти, що надмірне вживання солодощів чи снеків не призводить до миттєвої смерті, як при передозуванні наркотиками. Йдеться про поступовий вплив на організм і підвищення ризику хронічних захворювань при тривалому споживанні великої кількості UPF. 

Крім того, це дослідження викликало критику з боку експертів. Зокрема, Сара Галло, віцепрезидентка з питань товарної політики Асоціації споживчих брендів, заявила, що це оманливе дослідження, яке заплутує споживачів, оскільки наразі не існує чіткого визначення ультраперероблених продуктів харчування. Водночас Нерріс Есбері, доцент кафедри дієтології та ожиріння Оксфордського університету, зауважив, що дослідження не доводить прямий причинно-наслідковий зв’язок між споживанням UPF і смертю. За його словами, це лише оцінка потенційного зв’язку, яка потребує подальших досліджень. 

Ще у 2023 році ВООЗ, посилаючись на дослідження Міжнародного агентства з вивчення раку (IARC), писала що надмірне споживання ультраоброблених продуктів пов’язане з підвищеним ризиком розвитку раку та захворювань серця. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний