НЕПРАВДА: Спасо-Преображенський собор у Чернігові перетворили на кінотеатр

НЕПРАВДА: Спасо-Преображенський собор у Чернігові перетворили на кінотеатр

18 Листопада 2024
FacebookTwitterTelegram
196

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі поширюють інформацію, нібито Спасо-Преображенський собор у Чернігові перетворили на кінотеатр. Стверджують, що після переходу храму з УПЦ МП до ПЦУ у храмі зменшилася кількість парафіян, і таким чином влада намагається залучити відвідувачів. «Сатаністи прийшли до влади і цим все сказано», — коментують пропагандисти. 

Утім, це — неправда. Спасо-Преображенський собор працює як музей, у ньому проводили презентацію проєкту «Чернігівське князівство.1000 років» про культурну спадщину України.

Скриншот допису 

Світлину дійсно зняли у Спасо-Преображенському соборі у Чернігові. Цей собор входить до структури Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», і у грудні 2023 року Комітет ЮНЕСКО із захисту культурної спадщини вніс його до Міжнародного переліку культурних цінностей, що перебувають під тимчасовим посиленим захистом. 

До листопада 2023 року собор перебував у тимчасовій оренді УПЦ (МП), але комісія Міністерства культури визнала стан святині незадовільним та постановила, що споруда потребує комплексних ремонтно-реставраційних робіт. Виявилося, що під керівництвом УПЦ (МП) за спорудою не доглядали: реставраторам довелося відчищати бруд і нагар на стінах, прибирати сміття та розбирати кіоти (закриті рамки для ікон), щоб налагодити вентиляцію, без якої храм псувався. Гендиректорка заповідника «Чернігів стародавній» Наталія Реброва дала таку оцінку ставленню орендарів до пам’ятки: «Просто сміття, яке демонструє їх відношення до української святині. Тут стає зрозуміло, для чого їм був храм, вони його не цінували, вони його не любили, вони його спотворювали, це було місце для заробляння коштів». Через зневажливе ставлення до святині УПЦ (МП) втратила право на використання собору.

28 червня 2024 року собор знову відкрили для відвідувачів як музей. Кошти за квитки на екскурсії підуть на реставрацію будівлі. Гендиректорка «Чернігів стародавній» стверджує, що храм очікує реставрації і у майбутньому стане простором для багатьох заходів та культурних подій. «І вже зараз ми готуємо наукове зібрання з питань визначення програми реставрації та відновлення живопису», — ділиться планами на пам’ятку Наталія Реброва. Отже, з храму не прибирали ікони, як пишуть фейкороби. Навпаки, собор приводять до ладу і планують реставрувати. 

Культурний захід, світлину з якого поширюють пропагандисти, — це презентація першої серії проєкту «Чернігівське князівство.1000 років» від команди «Суспільне Чернігів». Проєкт має на меті популяризувати історичну спадщину і культуру України за допомогою анімацій. 

Світлини з презентації проєкту «Чернігівське князівство.1000 років». Джерело: «Суспільне Мовлення»

Росіяни не визнають автокефалію (незалежність) української церкви й називають її вірян «розкольниками» та «сатаністами», намагаючись всіляко їх дискредитувати. Нещодавно ми спростовували схожий фейк, нібито у Вінниці проводять дискотеки у храмі УПЦ. Виявилося, що відео з вечірки зняли в одному з нічних клубів Польщі.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний