НЕПРАВДА: США хочуть надати Україні систему «Залізний купол», щоб захистити ЗРК «Patriot»

НЕПРАВДА: США хочуть надати Україні систему «Залізний купол», щоб захистити ЗРК «Patriot»

30 Червня 2023
FacebookTwitterTelegram
568

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

У мережі з посиланням на статтю під заголовком «США заявляють, що “Залізний купол” ізраїльського виробництва готовий до надсилання в Україну» поширюють інформацію, нібито США готові надати Україні ізраїльську систему протиракетної оборони (ПРО) «Залізний купол» для захисту американського зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «Patriot», переданого раніше.

Утім, це неправда. У статті про це не йшлося. США розглядали передачу «Залізний купол», щоб посилити протиповітряну оборону України. Адже «Patriot» може збивати балістичні та крилаті ракети, літаки, але є менш ефективною у перехопленні малих дронів, які літають низько. Натомість ізраїльська ПРО добре справляється з такими дронами, проте не здатна вражати ракети.

Скриншот допису

В оригінальній статті іранського видання «Press tv» від 18 травня 2023 року не йшлося про те, що США прагне захистити ЗРК «Patriot». Натомість медіа наводить слова командувача космічної та протиракетної оборони армії США генерала Даніеля Карблера про те, що одна з двох батарей, яку раніше уряд замовив у Ізраїлю за близько $3 млрд, готова до експлуатації та доступна для розгортання, якщо ми отримаємо відповідний запит від України. Також помічник міністра оборони з політики у космічній сфері Джон Плам сказав, що не знає, чи ці системи пропонували Україні. Видання нагадало, що Ізраїль надає гуманітарну допомогу Україні, проте утримується від передачі летальної зброї. 

26 червня американські сенатори Кріс Ван Голлен і Ліндсі Грем закликали Комітет Сенату у справах збройних сил передати додаткові засоби ППО, зокрема «Залізний купол».  «Ми не просимо Ізраїль передати свої власні системи, які мають вирішальне значення для їхньої безпеки, а просто дозволити США передати наші власні батареї, щоб допомогти народу України. Якщо неможливо передати ці активи Україні, ми просимо вас знайти інші способи допомоги, включно з переміщенням їх до іншого союзника Америки під контролем і наглядом наших власних сил, щоб звільнити інші засоби протиповітряної оборони США та передати їх для забезпечення потреб України у протиповітряній обороні та збереження більшої кількості українських життів»,йдеться у листі.

Про надання ізраїльської системи ПРО говорили не лише американці, це питання лобіювали й українські посадовці. 18 жовтня 2022 року Україна звернулась до Міністерства закордонних справ Ізраїлю з офіційним запитом на започаткування співпраці у сфері протиракетної та протиповітряної оборони. Для захисту цивільного населення уряд прагнув отримати кілька типів оборонних систем, зокрема і  «Залізний купол». У лютому 2023 року прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що Тель-Авів розгляне можливість надання Україні «Залізного купола». 

Також у червні посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук закликав Тель-Авів продати Україні цю систему та зазначив, що США не буде виступати проти цього.

Системи ПРО «Залізний купол» та ЗРК «Patriot» мають різні призначення та технічні характеристики.  Так, американська система може відстежувати до 100 цілей та вражати їх на відстані до 150 км.  Одна батарея без ракет коштує близько $400 млн  і може  збивати тактичні балістичні ракети, крилаті ракети, безпілотники, літаки, але менш ефективна для боротьби з малими безпілотниками, які літають низько. До того ж використовувати її проти дронів Shahed, якими росія атакує українські міста, недоцільно ще й через її високу вартість, одна ракета коштує близько $4 млн, у той час, як безпілотник-камікадзе $50-60 тис. 

Ізраїльська ПРО має дальність польоту від 4 до 70 кілометрів та може захищати територію площею 150 км2. «Залізний купол» коштує значно дешевше: $50 млн за батарею, а вартість однієї ракети-перехоплювача становить від $20 до $100 тисяч. Ізраїльська оборонна система здатна впоратись з дронами та некерованими реактивними снарядами. 

Як пояснив  військовий оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко, в бойових умовах проти крилатих ракет, як от «Калібр», Х-101, X-555 чи балістичних ракет «Залізний купол» не тестували, тому важко прогнозувати його ефективність у цих умовах. Експерти припускають, що комплекс можна використовувати для захисту Києва, однак у прифронтових містах, де атаки ворога набагато інтенсивніші, він буде менш ефективним. 

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний