Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta
У мережі поширюють інформацію, що в Україні нібито розкрадають і перепродають на чорному ринку зброю, яку США передають для відбиття російської агресії. «Думаю, що всім зрозуміло, куди та на які цілі вона була перенаправлена. Чорний ринок не спить, а ймовірність терактів у Європі лише зростає», — пропагандисти натякають на те, що американська допомога потрапляє до рук терористичних угруповань, посилаючись на звіт Міністерства оборони США.
Утім, це — неправда. У звіті Міністерства оборони США немає обвинувачень України у розкраданні зброї. У США зазначили, що не виявили жодних доказів того, що зброя, яку вони надали Україні, потрапила в треті країни.
Скриншот допису
На початку січня 2024 року Генеральний інспектор Міністерства оборони США опублікував звіт під назвою «Оцінка посиленого моніторингу кінцевого використання товарів оборонного призначення, що постачаються в Україну», у якому йдеться про те, що постачання зброї в Україну не контролювали належним чином. У матеріалі зазначають, що після повномасштабного вторгнення росії Пентагону не вдавалося відстежувати все американське обладнання, яке надходило в Україну, через обмежену присутність США в країні — наприклад, моніторинг призупинився, коли було евакуйовано посольство США в Києві.
Як наслідок, відповідальні особи в Сполучених Штатах не змогли швидко або повністю відзвітувати про зброю на більш ніж $1,005 млрд із загальної суми в $1,699 млрд. У документі дійсно вказують, що неналежний контроль за постачанням озброєння підвищує ймовірність потрапляння зброї на чорний ринок, однак Пентагон не звинувачує Україну у розкраданні та перепродажі зброї. Автори дослідження лише окреслюють проблеми, з якими стикаються обидві сторони під час відстеження обладнання:
- погано організована логістика та затримки в інвентаризації;
- недостатня кількість співробітників Відділу оборонного співробітництва «на місцях» — у логістичних центрах у країні-партнері та в Україні;
- обмеження у можливості вільного пересування в Україні членів місії;
- відсутність у США внутрішнього контролю для перевірки даних у базі SCIP-EUM.
У звіті також надається позитивна оцінка спроб України проводити моніторинг постачання зброї та обладнання. Вказано, що в деяких випадках українські чиновники проводили інвентаризацію ретельніше, ніж їхні американські колеги.
Цього року США неодноразово зазначали, що не виявили жодних доказів того, що зброя, яку вони надали Києву, потрапила за межі України. Про це повідомляла помічниця міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Селеста Валландер, додаючи, що США адаптували свою практику звітності до бойових умов, щоб уникнути ризику незаконного витоку зброї. А прессекретар Пентагону генерал-майор Пет Райдер коментуючи новий звіт заявив, що «немає жодних достовірних доказів незаконного перенаправлення з України передової конвенційної зброї, наданої США».
Наратив про те, що військову допомогу Україні масово розкрадають та перепродають, спрямований на те, щоб Україна втратила довіру партнерів та отримувала менше підтримки у відбитті російської агресії. Раніше ми вже спростовували інформацію про те, що Україна нібито продала ПТРК «Javelin» ісламським терористам.
Застереження
Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний