НЕПРАВДА: США та Україна планували проводити небезпечні дослідження вірусу Ебола в Одесі

НЕПРАВДА: США та Україна планували проводити небезпечні дослідження вірусу Ебола в Одесі

28 Жовтня 2022
FacebookTwitterTelegram
460

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

7 липня 2022 року російське міноборони повідомило, що американська компанія Metabiota та Український науково-технічний центр (УНТЦ) планували вивчати вірус Ебола на базі протичумного інституту імені Мечнікова в Одесі. Представники рф додали, що оскільки вірус Ебола ніколи не був зафіксований в Україні, подібні дослідження викликають підозру та є частиною стратегії США по перенесенню проведення небезпечних досліджень на територію інших країн.

Проте США не планували проводити небезпечні дослідження вірусу Ебола в Одесі. Співпраця України зі США спрямована на модернізацію українських лабораторій.

Для підтвердження подібних планів представників України та США міноборони рф посилається на уривок зі зверненням до УНТЦ із описом дослідницького проєкту. Насправді ж в опублікованому документі йдеться не про спільне дослідження вірусу Ебола, а покращення лабораторної діагностики небезпечних вірусів, зокрема вірусу Ебола, в Українському науково-дослідному протичумному інституті ім.І.І.Мечнікова. У документі зазначено, що протичумний інститут — єдина в Україна лабораторія, яка може працювати з найбільш небезпечними вірусами. Пріоритетність проєкту з американською стороною обгрунтована ризиком поширенням небезпечних вірусів в Україні, нестачею досвіду співробітників лабораторії у діагностуванні вірусу Ебола, нестачею необхідних матеріалів для проведення діагностування.

Нам не вдалося встановити, з якого документа міноборони рф взяло цей уривок із описом проєкту. Утім, навіть у цій обрізаній версії звернення немає свідчень про «небезпечні дослідження США в Україні», на що натякають російські спікери. Раніше VoxCheck спростовував фейки про діяльність лабораторій в Україні. Програма зменшення біологічної загрози, яка здійснюється у співпраці зі США, має виключно мирний характер та спрямована на модернізацію лабораторій, підвищення рівня безпеки тощо. Одеський протичумний інститут теж входить до переліку закладів, на які поширюється ця програма.

У 2014 році під час епідемії вірусу Ебола в Західній Африці МОЗ України заявляв про високі ризики поширення інфекції в Україні. Вірус міг потрапити до країни через студентів із Західної Африки, моряків, українських миротворців, які служили в тому регіоні або ж через жителів країн-сусідів, в яких уже тоді зареєстрували зараження (росія, Польща, Румунія).

У жовтні 2014 року МОЗ призначив протичумний інститут в Одесі координатором із діагностики вірусу Ебола. У наказі МОЗ від 24 жовтня вказано, що лабораторну діагностику хвороби, спричиненої вірусом Ебола, можна здійснити на базі цього закладу. 

Тож в Україні щонайменше з 2014 року є можливості для діагностування хвороби, викликаної вірусом Ебола. Немає нічого підозрілого у планах вдосконалення лабораторної діагностики. 

Американська компанія Metabiota допомагала здійснювати моніторинг поширення вірусу Ебола та розробляти план боротьби з епідемією у Демократичній Республіці Конго. У коментарі для Washington Post представник Metabiota заявив, що компанія працювала також в Україні до 2020 року та забезпечувала підготовку до боротьби із загрозами громадському здоров’ю. Водночас компанія не уточнила, з якими саме лабораторіями вона співпрацювала.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний