НЕПРАВДА: США запропонували обмежити роботу СБУ через дії Зеленського

НЕПРАВДА: США запропонували обмежити роботу СБУ через дії Зеленського

30 Жовтня 2023
FacebookTwitterTelegram
371

Перевірка фейків у рамках партнерства з Meta

Російські ЗМІ, посилаючись на статтю Стівена Браєна для Asia Times, поширюють інформацію, нібито США висловили бажання обмежити повноваження СБУ через дії Володимира Зеленського. Мовляв, Зеленський використовує СБУ для придушення опозиції та арешту всіх, хто виступає проти влади.

Однак це — неправда. Реформа СБУ почалася ще у 2019 році, тож рекомендації США по реформуванню СБУ не пов’язані з діями Зеленського. 

За даними «Української правди», наприкінці вересня 2023 року український уряд та Офіс президента України отримали від Білого дому проєкт переліку пріоритетних реформ. Реформи мали обговорити 26 вересня на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі.  Здебільшого пропозиції стосуються судової, антикорупційної, правоохоронної системи в Україні та мають сприяти подальшому руху України до Євросоюзу.

У переліку є пропозиції щодо СБУ: «Ухвалити законопроекти щодо реформування та подальшої реструктуризації Служби безпеки України (СБУ), зокрема обмежити правоохоронні повноваження СБУ лише тими, що пов’язані з контррозвідкою, антишпигунською діяльністю, кібербезпекою та боротьбою з тероризмом». Також партнери пропонують провести переатестацію працівників СБУ, посилити парламентський та цивільний нагляд над установою тощо.

Насправді реформа СБУ почалася задовго до повномасштабного вторгнення — у 2019 році. У результаті неї діяльність Служби має обмежитись контррозвідувальною діяльністю, контртероризмом, кібербезпекою, захистом державного суверенітету та територіальної цілісності, охороною державної таємниці. Тобто СБУ не займатиметься економічними та корупційними злочинами. Наразі Верховною Радою прийнятий у першому читанні законопроєкт 3196-д про реформу СБУ, його готують до другого читання. Інакше кажучи, реформу СБУ планували вже кілька років, пропозиції США не пов’язані з політикою Зеленського.

У статті Стівена Браєна слова про «придушення опозиції» підкріплені посиланнями на статтю про арешт Нестора Шуфрича та обшуки в Києво-Печерській Лаврі. Але ці події, навпаки, підтверджують, що СБУ протидіє загрозам нацбезпеки. Адже Шуфричу висунуто звинувачення у державній зраді — він підтримував тісні відносини та виконував завдання екссекретаря Ради національної безпеки і оборони України Володимира Сівковича, який координував російську діяльність в Україні. СБУ та інші правоохоронні органи провели обшуки в Києво-Печерській Лаврі для протидії підривної діяльності російських спецслужб. За результатами обшуків в Києво-Печерській Лаврі було виявлено готівку на суму понад 2 млн гривень, більше ніж 100 тис. доларів США, декілька тисяч російських рублів та проросійську літературу, яку використовували для пропаганди.

Застереження

Автори не є співробітниками, не консультують, не володіють акціями та не отримують фінансування від жодної компанії чи організації, яка б мала користь від цієї статті, а також жодним чином з ними не пов’язаний